Při rentgenových a CT vyšetřeních se již nedoporučuje plošné používání ochranných stínících prostředků pro pacienty

Vytvořeno: 26. 2. 2024 Poslední aktualizace: 3. 4. 2024

Při rentgenových a CT vyšetřeních se již nedoporučuje plošné používání ochranných stínících prostředků pro pacienty. 

Tento přístup vyplývá z Evropského konsenzu k používání kontaktního ochranného stínění pacientů, který přijaly nejvýznamnější evropské odborné společnosti v oblasti lékařského ozáření a reaguje na dříve vydaný obdobný konsenzus americký. Ke změně v používání ochranných pomůcek nyní dochází po celém světě a je motivovaná především faktem, že většina radiologie je dnes téměř výhradně digitální a u digitálních snímků dochází k znehodnocení celého snímku, pokud se v něm někde objeví taková kontrastní pomůcka. Negativa tohoto mnoho let používaného opatření tak přebila jeho pozitiva, která se navíc v průběhu posledních let na základě nejnovějších poznatků ukázala jako významně nižší, než se dlouhodobě předpokládalo.

Existují dvě možná umístění těchto pomůcek, která mají různý potenciální vliv na kvalitu snímku:

  • V případech, kdy se ochranné stínící prostředky umisťují v primárním svazku, anebo blízko něj, mohou překrýt vyšetřované orgány nebo technicky znehodnotit kvalitu celého snímku. Proto by se podle nového stanoviska tímto způsobem tyto pomůcky neměly využívat.
  • V případech, kdy se tyto prostředky umístí mimo přímý svazek záření, nemohou snímek nijak znehodnotit. Ale v takovém případě ani neposkytují žádnou ochranu proti záření – nijak neovlivňují míru ozáření pacienta. Je tak zcela zbytečné je používat.

Ochrana citlivých orgánů a obecně ochrana pacientů před zářením je v dnešní době zajištěna jinými vhodnějšími prostředky, přičemž většina z nich se aplikuje před samotnou expozicí (jde např. například o optimalizaci vyšetřovacích protokolů). Pokud ovšem pacient, který byl poučen o nevhodnosti ochranných pomůcek, na jejich použití i nadále trvá, lze je použít, ovšem ideálně tak, aby nekompromitovaly snímek. V takovém případě ale půjde pouze o psychologickou podporu.

V ČR podporuje tento konsenzus vedle SÚJB také Ministerstvo zdravotnictví a české odborné společnosti, které se zabývají lékařským ozářením. Připravuje se informační kampaň, jejíž součástí bude také vydání výše uvedeného konsenzu v českém překladu v tzv. Rentgen bulletinu

 

Ministerstvo zdravotnictví upravuje a dokončuje Národní radiologické standardy, v jejichž znění bude tento přístup zapracován. V již existujících standardech je tento přístup pojat správně v Národních radiologických standardech skiagrafie dětí a Národních radiologických standardech mamografie. Naopak nesprávně (neaktuálně) je v tuto chvíli uvedeno používání ochranných prostředků v Národních radiologických standardech skiagrafie dospělí, na jejichž aktualizaci Ministerstvo zdravotnictví pracuje.