Kvalita vody ke koupání – aktuální informace ke dni 7. 6. 2024

Vytvořeno: 7. 6. 2024 Poslední aktualizace: 7. 6. 2024

V průběhu uplynulého týdne panovalo na území České republiky povětšinou zamračené a deštivé počasí, ani teploty nebyly nijak příznivé, nicméně v tuto chvíli se snad již koupací sezona opravdu rozjíždí. Vzorkování vod ke koupání a jejich hodnocení je v plném proudu, ačkoliv mnohá koupaliště ještě nejsou v provozu.

Zákaz koupání zatím vydán nebyl. Žádná lokalita není označena jako nevhodná ke koupání, tedy červeným symbolem.

vodní nádrž OlešnáBohužel již nyní, kdy je koupací sezóna teprve na svém začátku, byla na některých hojně navštěvovaných lokalitách zaznamenána zhoršená kvalita vody (oranžový symbol, kdy je doporučeno citlivým osobám se po vykoupání osprchovat) – jedná se například o Máchovo jezero v Libereckém kraji nebo vodní nádrž Orlík ve Středočeském kraji, kde byl zaznamenán zvýšený výskyt sinic.

Oranžovým symbolem jsou také označeny dvě lokality v Moravskoslezském kraji – Vrbické jezero a vodní nádrž Těrlicko – Pacalůvka, kde byli nalezeni původci cerkáriové dermatitidy. Při koupání v takových vodních plochách hrozí zvýšené riziko tohoto zpravidla nezávažného, ale velmi obtěžující onemocnění

Aktuální přehledné hodnocení kvality koupacích vod je k dispozici na: Koupací vody (koupacivody.cz) a také na internetových stránkách jednotlivých krajských hygienických stanic.