Ministr zdravotnictví odpověděl prezidentovi České lékařské komory na jeho dopis požadující zvýšení platů lékařů nad rámec Hegerova memoranda i prosincové dohody
V době, kdy je prosincová dohoda splněna prakticky ve všech bodech s výjimkou jednoho, nad kterým proběhnou další jednání tento a příští týden a řeší se jeho technické znění, jde požadavek na ještě razantnější zvýšení platů nad rámec uzavřené dohody a dosud vznesených požadavků České lékařské komory. Prosincová dohoda je splněna v oblasti navýšení platů, vzdělávání, úhradového dodatku pro rok 2024 i úpravy zákoníku práce, která je v již v legislativním procesu. Zbývá tak sjednocení odměňování zdravotníků, nad jehož konkrétní podobou a jejími detaily jsou vedena jednání. Odpověď ministra zdravotnictví Vlastimila Válka v plném znění:
Vážený pane prezidente,
děkuji za Váš dopis. Dovolte mi Vás upozornit, že požadavky České lékařské komory a zdravotnických odborů se ve finanční oblasti po celou dobu jednání už od podzimu pohybovaly v intencích tzv. Hegerova memoranda. Jeho naplnění, stejně jako celé prosincové dohody, je naším společným cílem a já naplnění dohody garantuji. Tak zněla prosincová dohoda, kterou jsme oba společně s dalšími podepsali. Pakliže navrhujete její změnu, neváhejte ji prosím navrhnout na nejbližším plánovaném jednání za účasti všech zainteresovaných stran. Opakovaně připomínáte, že pasáž o ohodnocení zdravotníků je v rámci celého ujednání klíčová, proto mi dovolte ocitovat její konkrétní pasáže, jakož i část Hegerova memoranda, na které se odkazuje:
Čl. 2 Dohody z 8. 12.: „…připravit ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí návrh zákona o odměňování zdravotnických pracovníků s předpokladem účinnosti ode dne 1. ledna 2025 s cílem sjednotit odměňování zdravotnických pracovníků a změnit platy nebo mzdy lékařů podle memoranda o úpravě poměrů ve zdravotnictví z 14. února 2011 a proporcionálně též platy nebo mzdy ostatních zdravotnických pracovníků; …“
Čl. 3 memoranda o úpravě poměrů ve zdravotnictví ze 17. února 2011:
„S předpokladem zvyšování efektivity zdravotnického systému a v souladu s reformními kroky bude průměrný plat lékaře v přímé úměře na dosažené kvalifikace a praxi 1,5násobku až 3násobku průměrné mzdy v národním hospodářství ČR vyhlášené ČSÚ za rok a dva roky předcházející (při dosažení podmínky limitace objemu přesčasové práce na úrovni evropského standardu, tedy maximum 8 hodin přesčasové práce týdně).“
Ani prosincová dohoda, ani Hegerovo memorandum, na které se společně odkazujeme, rozhodně nenařizuje šestidenní pracovní týden. Návrh Ministerstva zdravotnictví stanovuje nepodkročitelný příjem samozřejmě pro pětidenní pracovní týden. A stanovuje jej v takové výši, aby při odsloužení průměrně 8 hodin služeb týdně dosáhl 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v národním hospodářství dva roky zpětně. V žádném případě nejde o povinnost pracovat šest dní v týdnu. Jde pouze o implementaci tzv. Hegerova memoranda tak, jak bylo uzavřeno a jak se na něj odkazuje prosincová dohoda. Jde o společné uznání Ministerstva zdravotnictví, zdravotnických odborů a České lékařské komory i její sekce mladých lékařů, že při tomto rozsahu práce bude lékaři garantován určitý nepodkročitelný příjem.
Nepochybně se shodneme, že Ministerstvo zdravotnictví a Česká lékařská komora jsou partnery v úsilí za kvalitu, dostupnost i udržitelnost zdravotní péče v České republice. Dovolte mi Vás tedy zároveň upozornit, že Vaše nové požadavky nad rámec prosincové dohody, jdoucí do desítek miliard korun ročně navíc oproti plánovaným výdajům, není možné ve stávajícím finančním rámci realizovat bez úhradového upřednostnění nemocničního segmentu na úkor všech ostatních segmentů, jako jsou primární péče, paliativní péče, ambulantní specialisté a další segmenty. V jakémkoli jiném scénáři bychom systém zdravotního pojištění poslali do obrovského deficitu, který lze z dalších veřejných rozpočtů sanovat pouze skrze zvýšení daní nebo zdravotního pojištění pro všechny občany. Žádám Vás, abyste tyto skutečnosti bral v potaz a nežádal nesplnitelné.
Vážený pane prezidente, po 13 letech máme šanci splnit Hegerovo memorandum. Za toto memorandum lékaři před lety stávkovali, řada předchozích vlád ho z různých důvodů nerealizovala a my nyní máme možnost jej společně naplnit. Dělám pro to maximum a jsem přesvědčen, že to při dobré vůli všech zúčastněných zvládneme.
S pozdravem
prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc., MBA, EBIR