Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch byl hostem pořadu Události, komentáře na ČT24
Datum vydání: 17. 10. 2018
Zdroj: ČT24
Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
——————–
Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že předloží návrh vládního nařízení, které by seznam omamných a psychotropních látek rozšířilo o látku, na jejíž předávkování zemřel před měsícem člověk v Ostravě. Ve stejnou dobu Vysoká škola ekonomická přichází se studií, která říká, že výdaje zdravotního systému v Česku rostou výrazně rychleji, než příjmy. I to jsou témata pro mého dalšího hosta, ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, vítám Vás. Dobrý večer, pane ministře.
Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
——————–
Dobrý večer.
Před měsícem se, jak jsem říkal, se jeden člověk předávkoval psychotropní látkou, ta dosud nebyla klasifikována jako droga. Vy říkáte, že předložíte návrh, nařízení, které by rozšířilo ten seznam. Já nechci používat příměr, který se tady asi moc nehodí, ale s tím křížkem a s funusem mi to připadá, že je to trošku až černý humor. Proč až ex post?
Tak dnes tedy už vláda schválila to nařízení vlády, to je třeba říci. Samozřejmě, trh s drogami se vyvíjí a tyto látky, které jsou syntetické, tak samozřejmě, my na ně přijdeme právě až ex post, protože ty látky, zdá se, byly nové i pro.
Myslíte, že experti, policisté, odborníci na závislosti třeba netipují v drogové komunitě a neříkají dopředu pozor, tohle může být velký průšvih, protože tahle látka může někomu ublížit. Možná jsem naivní, nemám s tím zkušenosti, ale ptám se.
Pokud tomu tak je, tak samozřejmě novelizujeme to nařízení vlády, ale toto se skutečně stalo na základě toho, že byl tento případ konkrétní toho syntetického kanabinoidu v Ostravě a na základě toho jsme jednali a samozřejmě, je to prevence do budoucna, protože orgány činné v trestním řízení potřebují mít takto definovány ty omamné a psychotropní látky, aby věděli, co je legální a co legální není.
To nepochybně. V Česku je podle statistik, kterým se snad dá věřit, i když otázka je, jak přesně se to dá změřit, 46 000 lidí závislých na legálních návykových látkách, jako na pervitinu. Asi 120 000 lidí v Česku kouří konopí, alkohol, podle dostupných dat denně si dá asi 600 000 Čechů. Jak má být tedy podle Vás pojata ta strategie postupu proti závislostem? Také to jsou asi dosti rozdílné závislosti, když někdo pije alkohol, je to asi pořád něco jiného, než když třeba užívá takzvaně tvrdé drogy.
Beze sporu. Byť samozřejmě kouření a alkohol jsou také závislosti, jsou to vlastně nemoci, akorát tolerované obecně
společností, nejenom u nás, ale i v zahraničí.
Třeba tohle je chyba, takový ten smysl, pivo a víno je v pohodě, pervitin, to už je jiná káva. Já nevím, jestli se to dá dávat do jednoho pytle v uvozovkách nebo ne, podle Vás.
Tak asi úplně do jednoho pytle nikoliv, na druhou stranu já opakovaně upozorňuji na to, že třeba konzumace v alkoholu opravdu v České republice je podle nejrůznějších studií je velmi výrazná i pokud jde o mladistvé, kouření. Sice se ta ten podíl kuřáků snižuje, ale také je to problém. Ostatně i proto hájím například ten protikuřácký zákon, který řeší jak prodej alkoholu, tak samozřejmě zákaz kouření v těch veřejných prostorách.
A třeba nějaké další zákazy, třeba zákaz reklamy na alkohol nebo naopak liberalizace, aby si lidé sami řekli, co je pro ně dobré, co je špatné, kterou cestou by se Česko teď podle Vás vydat? Když sám říkáte, že to cítíte jako velký problém.
Určitě, my to teď řešíme znovu s národní protidrogovou koordinátorkou paní Vedralovou v rámci její strategie a já skutečně si myslím, že třeba otázka reklamy na alkohol by se měla řešit v této strategii, to znamená nějaké omezení.
Jak řešit? Omezení nebo totální restrikce?
Omezení regulace, protože je pravda, že pokud se podíváme na některé reklamy na alkohol, tak vidíme, že alkohol je brán jako něco, co uvede člověka do pohody, jsou to většinou takové příjemné příběhy a to určitě není něco, co by bylo dobrý příklad třeba pro mladistvé a podobně.
Pojďme k druhému tématu. Žijeme v době hospodářského blahobytu ale co podle Vás čeká v nějakém dohledném horizontu český systém zdravotního pojištění až se to třeba obrátí k horšímu? Včera zveřejněná studie Vysoké školy ekonomické říká, že výdaje systému rostou výrazně rychleji, než příjmy. Není to, neříkám, že to je Vaše vina, ale není to nemoudrá strategie, neměla by strategie počítat přece jenom s tím, že se ta křivka obrátí?
No objektivně řečeno, v těch posledních letech naštěstí systém hospodaří s rezervami, minulý rok, my jsme vlastně nedávno schvalovali ve vládě.
Víte, jak to s rezervami bývá, mohou být vyčerpány poměrně dost záhy.
Určitě, ale minulý rok vlastně skončil systém 9,5 miliard v plusu, takže ty rezervy se takto navýšily, tento rok bude podobný. Ty rezervy se navyšují, byť souhlasím s tím, že nejsou zatím na tom předkrizovém období, kdy skutečně se z nich čerpalo, ale i proto, já jsem například tady v tomto pořadu jsem nedávno vedl debatu s odbory, kdy jsem jasně říkal, protože odbory rozpusťte rezervy, dejte je do spotřeby. Já jsem říkal, není to možné, musíme rezervy držet a musíme je navyšovat. Takže já se snažím takto k tomu přistupovat, že ten nadbytek, který byl třeba v minulém roce 9,5 miliardy, myslím, že současný rok bude podobný. Tak si myslím, že by se měl právě dávat na rezervní fondy na horší časy.
Čili kdybych se Vás ptal na to, jak ten systém je odolný, tak byste mi odpověděl, že díky těm rezervám zůstává odolný tak říkajíc navždy, pokud to chápu správně, to byl asi bylo příliš možná naivní, promiňte mi ten výraz.
Ano, navždy určitě ne. Tak je pravda, že ekonomika funguje v nějakých cyklech, teď je na vrcholu, je možné, že může dojít k nějakému zpomalení, na druhou stranu nemáme žádné signály, že by mělo dojít k nějaké hluboké recesi a pak zase třeba půjde nahoru, takže je nutné ty rezervy vytvářet, my se o to snažíme, nechceme rozpouštět všechno do spotřeby. Na druhou stranu ten tlak samozřejmě na výdaje v českém zdravotnictví, ať jsou to personální léky nebo nové léky, inovativní léčba a tak dále, je obrovský.
No, nechtěl jsem se na to ptát, ale když už jste to sám dvakrát zmínil. Personální náklady, názory odborů, v jaké fázi je teď ta situace, která mezi Vámi a odboráři v posledních týdnech a měsících nebyla úplně růžová, pokud jsem to takto mohl z dálky pozorovat?
Určitě, ale ten návrh v tomto směru je konečný tak jak jsem ho prezentoval.
To jste říkal.
To znamená navýšení zejména těm nízkopříjmovým skupinám o 7 %, ostatním těm vysokopříjmovým skupinám o 2 % s tím, že toto je pouze do takzvaných tabulek a myslím si, že tam ještě bude prostor pro vyjednávání. Odbory, dneska myslím, že už akceptují to, že budou vyjednávat na úrovni jednotlivých nemocnic o nějakém dalším navýšení, protože ten prostor tam bude.
Na ten prostor se právě chci ptát, jestli je i řekněme politický. Ptám se proto, že situace vašeho koaličního partnera asi není teď úplně růžová, viděli jsme to konec konců v úvodu tohoto pořadu. Mám pocit, že i strana, která toleruje vaší vládu, tedy komunisté, taky řeší vnitřní problémy. Jste třeba připraven na ústupky, pokud právě tyto strany, jsou to levicové strany, dalo by se to očekávat, začnou navrhovat další a další zvyšování třeba platů lékařů a sester výměnou za to, že budou v koalici pokračovat. Já vím, že je to možná absurdní, je to možná příliš politické na Vás, Vy sám říkáte, že jste se necítil nikdy být politikem, ale zajímá mě to. Jestli máte nějaký práh bolesti, který byste nepřekročil?
Tak je třeba říci, že tento návrh můj, o kterém jsem hovořil, o tom navýšení, tak jsme projednávali na tripartitě, kde byli zástupci i sociální demokracie, našeho koaličního partnera.
Otázka je, kdy to bylo. Teď vidíte, že ty volby to je poměrně čerstvá záležitost, to je pár dní zpátky.
Ano, ale na druhou stranu, všem ve veřejném sektoru se navyšují o 5 % tabulky, to bylo dohodnuto, u zdravotníků je to u většiny z nich 7 %.
Já jsem se ptal na to, co se stane, když tyhle strany třeba teoreticky by chtěli začít řešit své vnitřní starosti skrze nějaké nabídky pro skupiny, které by to ocenily možná potom třeba v příštích volbách. Já ví, že mi řeknete, že to je fabulování, ale umím si to představit.
Určitě, ale tak já můj názor mám pevný a neměnný v tomto směru a pokud by to přišlo, tak samozřejmě budu se snažit o něm přesvědčit koaličního partnera. Ale zatím říkám, ten návrh tak, jak jsem ho dal, tak jsem nezaznamenal, že by byl nějak zásadně kritizován a myslím si, že ten nárůst i v těch posledních letech je poměrně dobrý.
Mimochodem Vy třeba od koaličního partnera v posledních dnech necítíte nějakou zvýšenou nervozitu protože my jsme tady podle mě tu nervozitu u některých sociálních demokratů i ve studiu viděli?
Já za mě nemohu říct, že bych cítil nějakou nervozitu, jednání vlády fungují velmi dobře, já zatím tu spolupráci hodnotím dobře, není tam žádný zásadní konflikt a za mě tedy tam problém nevidím.
Mimochodem hnutí ANO, které Vás nominovalo, také nezaznamenalo ve volbách velký úspěch, pan předseda Babiš to okomentoval slovy že Senát prostě neumíme. Jak tomu rozumíte Vy, co podle Vás znamená umět nebo neumět Senát?
Těžko říct, jak to pan předseda myslel, ale tak.
Já nechci, abyste Vy vykládal jeho slova, nejste jeho mluvčí, ale zajímá mě Váš názor na ta jeho slova?
Já myslím, že to asi je o tom, jaké nasadíte osobnosti. Senát bezesporu je o těch jménech a je možné, že samozřejmě některé ty strany, které mají dlouholeté politiky, tak ty osobnosti jsou v těch regionech vyprofilovány více a pro hnutí ANO toto přece jenom je nové hnutí a potřebuje ty osobnosti vychovat, takže.
Vlastně některé případně nové osobnosti ještě nemají věk na Senát, viďte také?
Ano, ale já zatím o tom neuvažuji.
Dobře, děkuji Vám, že jste přišel. Na shledanou.
Díky za pozvání, na shledanou.