Ministr Němeček: podporuji zdravotnické organizace v požadavku na přidání deseti miliard korun ročně

Vytvořeno: 18. 3. 2016 Poslední aktualizace: 18. 3. 2016

Na společném jednání o aktuální situaci v českém zdravotnictví se dnes (18. 3. 2016) sešel ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR, Lékařského odborového klubu, České lékařské komory, Asociace nemocnic ČR, Asociace českých a moravských nemocnic, Svazu pacientů ČR a Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.

„Klíčovým problémem českého zdravotnictví je jeho podfinancování. Český stát má velký dluh vůči poskytovatelům zdravotních služeb a rezervy, které v nemocnicích před nějakými deseti lety byly, jsou už dávno vyčerpány. Pokud chceme udržet kvalitu a standard českého zdravotnictví, musíme výrazně posílit jeho financování. Jsem proto připraven v letošním roce znovu požádat vládu, aby tento problém řešila,“ uvedl na brífinku ministr Němeček.

 

 

„Návrh řešení situace je u všech těchto poměrně rozdílných organizací jednoduchý – navýšit platby za státní pojištěnce. V průběhu příštích tří let by postupně každý rok mělo do zdravotnictví plynout dalších 10 miliard korun, aby platy mohly každoročně narůst o 10 %. Považuji toto společné stanovisko za velmi silný apel na vládu. Slibuji, že předložím vládě velmi důkladnou analýzu tohoto návrhu řešení. Vláda by se jím měla zabývat a přijmout veřejný slib, aby pro české zdravotníky bylo vidět světlo na konci tunelu,“ dodal Svatopluk Němeček.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek po jednání sdělil: „České zdravotnictví je katastrofálně podfinancováno. Trváme na svém požadavku vůči celé vládě ČR na vytvoření realistického krizového plánu pro zdravotnictví, který bude realizovatelný v horizontu funkčního období této vlády, tedy v následujících dvou letech. Problém, do kterého se české zdravotnictví dostalo, vznikl v důsledku mnohaletého neřešení přechodných problémů a je tak hluboký, že přesahuje možnosti řešení pouhého resortního ministra zdravotnictví. Za zdravotní péči je občanům zodpovědná celá vláda jako celek a jako celek se musí k této zodpovědnosti přihlásit. Je také znovu na stole náš návrh na zavedení zdravotní daně na alkohol a tabákové výrobky, aby ti, kdo si zdraví dobrovolně ničí, více přispívali.“

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166
Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?