Ministerstvo zdravotnictví spouští kontaktní e-mail pro nabídky humanitární zdravotnické pomoci Ukrajině

Vytvořeno: 2. 3. 2022 Poslední aktualizace: 14. 3. 2022

Ministerstvo zdravotnictví spustilo kontaktní e-mailovou adresu: ukrajina@mzcr.cz, který slouží všem, kteří chtějí na Ukrajinu nabídnout léčiva a zdravotnický materiál. Ministerstvo zdravotnictví zároveň žádá veřejnost, aby pro tyto účely nevykupovala léky v českých lékárnách. Pomoc Ukrajině musí být koordinovaná odborně a cíleně. 

Zdravotnická humanitární pomoc (tedy například léčiva, zdravotnické pomůcky či zdravotnický materiál a další) vyžaduje odbornou koordinaci. Z tohoto důvodu bude za její koordinaci a organizaci její distribuce zodpovídat Ministerstvo zdravotnictví. 

Nejvíce pomůžou zejména nabídky distributorů, výrobců léčiv, zdravotnických prostředků, pomůcek, zdravotnického materiálu či případně nabídky velkých společností mimo zdravotnictví nabízejících zdravotnické vybavení. Ministerstvo žádá všechny, kteří by takovou pomoc chtěli poskytnout, aby se obraceli na kontaktní adresu ukrajina@mzcr.cz, kde bude dle požadavků ukrajinské strany vyhodnocena. Pro české lékaře, kteří mají potíže s dorozuměním se s ukrajinským pacientem je k dispozici i linka 1221 (volba 8).

Ministerstvo zdravotnictví také žádá veřejnost o nevykupování léků v českých lékárnách, protože ty se z řady důvodů na Ukrajinu vůbec nemusí dostat a Ukrajině nepomůžou.

„Prosím pamatujme na to, že vykupování českých lékáren, ač jistě dobře myšleno, Ukrajincům nepomůže, protože transport zdravotního materiálu do válečné oblasti podléhá specifickému režimu. Léky z českých lékáren mají navíc příbalovou informaci v češtině, což ukrajinským zdravotníkům jen zkomplikuje práci. Nejlepší pomocí, kterou může dnes český občan Ukrajině nabídnout, je finanční příspěvek na účet zveřejněný ukrajinským velvyslanectvím,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Další informace jsou k dispozici na webu: www.mzcr.cz/ukrajina.


Odbor komunikace s veřejností
Mgr. Ondřej Jakob, ředitel odboru komunikace s veřejností, tel.: 224 972 167, e-mail: tisk@mzcr.cz


Jste spokojeni s obsahem této stránky?