Ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv vydaly společné prohlášení k distribuci zdravotnické pomoci na Ukrajinu
Ministerstvo zdravotnictví (MZ ČR) se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve společném prohlášení požádaly občany ČR, aby neskupovali léčivé přípravky se záměrem jejich dodání na Ukrajinu. MZČR v tomto směru koordinuje nabídky pomoci od výrobců a distributorů přímo s Českou asociací farmaceutických firem. Další organizace s nabídkou pomoci můžou MZČR kontaktovat přímo na adrese ukrajina@mzcr.cz.
Pro darovaná léčiva, u kterých ukrajinská strana potvrdí zájem, zajistí Ministerstvo zdravotnictví s bezplatnou pomocí společnosti Alliance Healthcare přepravu do centrálního skladu zřízeného EU na polsko-ukrajinské hranici, odkud je následně pomoc distribuována na potřebná místa. Dodávky léků a zdravotnických prostředků by měly být koordinované a cílené na základě požadavků ukrajinské strany. V současné době existují dvě nejlepší cesty, jak v této oblasti pomoci.
„Chtěl bych moc poděkovat za obrovskou vlnu solidarity, která se mezi občany zvedla. Ukrajinci o ní vědí a jsou za ni vděčni. Děkuji i České asociaci farmaceutického průmyslu za pomoc s koordinací zdravotnické pomoci, která je svým charakterem specifická a řídí se zvláštními pravidly,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
„Aby léčiva doručená na Ukrajinu skutečně mohla pomáhat, je třeba při zacházení s nimi postupovat správně, jedině tak zůstanou účinná a bezpečná. Jsem ráda, že jsme i v této situaci našli cestu, jak efektivně pomoci,“ doplňuje ředitelka SÚKL Irena Storová.
Pomoc bude přepravována tak, aby bylo zabráněno zneužití, a hlavně znehodnocení léků, a zároveň tak, aby nedošlo k náhlé nedostupnosti těchto léčiv pro pacienty v ČR. Takto organizované dodávky jsou časovány tak, aby nedocházelo k přetížení skladů na polsko-ukrajinských hranicích.
Celý text prohlášení najdete zde.
Odbor komunikace s veřejností
Mgr. Ondřej Jakob, ředitel odboru komunikace s veřejností, tel.: 224 972 167, e-mail: tisk@mzcr.cz