Písní, během i mobilní hrou. Osvěta o civilizačních onemocněních jde dělat mnoha způsoby
Co mají mozková mrtvice, srdeční infarkt, obezita nebo rakovina společného? Jde o civilizační onemocnění, na která se zaměřuje osvěta projektu Saste Roma[1]. Ten cílí na zvýšení zdravotní gramotnosti u obyvatel vyloučených lokalit. Vytvářené služby a produkty ale může využít každý. Bez ohledu na jeho sociální zázemí. Projekt Saste Roma je realizován od roku 2021 díky podpoře Fondů EHP 2014-2022 z programu Zdraví.
Písní proti mrtvici
Už na podzim 2021 se k projektu připojil raper MC Gey a spolu s týmem odborníků složil osvětovou skladbu Koutek o cévní mozkové příhodě. „Děda prodělal infarkt a pak už na tom byl hůř a všechno se nabalovalo. Postupně prodělal několik mrtviček během 5 let, pak už jen seděl v křesle a byl závislý na naší péči,“ popisuje svou motivaci se do projektu zapojit MC Gey. Píseň Koutek měla premiéru 29. října 2021, přesně na Světový den mozkové mrtvice. Kromě svého osobního příběhu do ní MC Gey přidal i poučení, jak mrtvici rozpoznat a jak na ni správně reagovat.
Osvěta o tomto onemocnění je zásadní, protože jde o druhou nejčastější příčinu úmrtí na světě a jen v Česku postihne každoročně několik desítek tisíc lidí. „Cévní mozková příhoda ve většině případů nebolí. Lidé její příznaky proto často podceňují a do péče lékařů se dostávají pozdě. Při její léčbě je přitom rozhodující právě čas,“ popisuje důležitost rychlé reakce na příznaky mrtvice vedoucí Cerebrovaskulárního výzkumného týmu a profesor neurologie Robert Mikulík z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC).
Běžeckým závodem pro osvětu mezi dětmi
Dalším velkým milníkem projektu Saste Roma byl 24. květen 2022, kdy v brněnském parku Kraví hora proběhla osvětová akce FAST běh nejen pro žáky základních škol a víceletých gymnázií. „FAST běh má dvě části: zážitkový závod pro děti a osvětový program pro veřejnost. Každý se na něm mohl dozvědět spoustu informací nejen o prevenci, ale i o sobě samém,“ vysvětluje princip FAST běhu vedoucí projektu Saste Roma Hana Maršálková z FNUSA-ICRC.
I když se zážitkového závodu účastní jen děti ve věku 11–15 let, informace, které se díky FAST běhu dozví, předávají dál i svým rodičům, prarodičům a dalším kamarádům. Osvěta o různých onemocněních, vč. mozkové mrtvice, srdečního infarktu nebo duševních onemocněních, tak má dopad na mnohem širší skupinu obyvatel.
Mobilní hrou pro lepší zdravotní gramotnost
Další aktivitou projektu Saste Roma, která cílí na dětskou populaci, je mobilní hra HOBIT: Hra o život, která bude zdarma ke stažení od příštího roku. Pomocí rozhovoru s postavičkami hráči zkusí rozpoznat, jestli je daná osoba (např. jejich virtuální babička, strýc nebo kamarád) nemocná, či dokonce v přímém ohrožení života. Svým výběrem z různých možností reakce pak rozhodnou o dalším osudu postaviček.
Nanečisto si tak každý může ověřit svoje znalosti. Interaktivní vzdělávací příběhy naučí hráče rozpoznat symptomy např. mrtvice, infarktu nebo panické ataky. „Získané poznatky pak budou moci děti použít v praxi a zachránit tak někomu i život,“ komentuje přínos vyvíjené hry Renata Hejnová z FNUSA-ICRC.
Kromě mobilní hry vzniká v rámci projektu Saste Roma také nová koncepce vzdělávacího e-learningového programu pro žáky i veřejnost. Již fungující edukační platforma HOBIT, ve které se žáci učí o mozkové mrtvici a srdečním infarktu, se díky finanční podpoře EHP fondů rozšíří o další onemocnění, např. obezitu nebo duševní choroby.
Projekt Saste Roma
Projekt Saste Roma je koordinován Cerebrovaskulárním výzkumným týmem FNUSA-ICRC a spolupracuje na něm s odborníky z Fakultní nemocnice Brno, Masarykova onkologického ústavu, Státního zdravotního ústavu, Krajské hygienické stanice a dalších. Všemi již realizovanými i připravovanými produkty a službami usiluje tým projektu Saste Roma o šíření povědomí o vybraných onemocněních nejen ve vyloučených lokalitách, ale i mezi širokou veřejností.
Jeho cílem je předat lidem odborníky prověřené informace srozumitelně a jednoduše a motivovat je k lepší péči o své zdraví a návštěvě lékaře v případě jakýchkoliv zdravotních problémů. Společně proto odborníci připravují různé vzdělávací materiály – od letáčků, přes brožury až po digitální online nástroje – které pomohou šířit povědomí o prevenci, příznacích i léčbě různých onemocněních.
Více informací o projektu Saste Roma najdete na webových stránkách projektu www.sasteroma.com nebo Facebooku či Instagramu Saste Roma.
[1] Projekt Saste Roma – Rozvíjíme zdraví ve vyloučených lokalitách je financován z Fondů EHP 2014-2021 z programu Zdraví, projekt č. ZD-ZDOVA2-002.