Mezinárodní den sester 12. květen

Vytvořeno: 5. 5. 2020 Poslední aktualizace: 7. 12. 2021

Dne 12. května každoročně slavíme Mezinárodní den sester, skrze který si připomínáme narození Florence Nightingale, anglické ošetřovatelky a zakladatelky povolání zdravotní sestry.

Florence Nightingale (12. 5. 1820 – 13. 8. 1910) byla anglická ošetřovatelka a jedna z nejvýznamnějších osobností viktoriánské doby. Je považována za zakladatelku a průkopnici povolání všeobecné (zdravotní) sestry a moderního ošetřovatelství. Do povědomí se zapsala především jako „Lady of the Lamp“ neboli „Dáma s lampou“, kterou si vysloužila za svoji obětavou ošetřovatelskou práci při Krymské válce, kde pracovala v armádní nemocnici v Scutari. Významně se zasloužila o modernizaci ošetřovatelské praxe a zavedla standardy péče a hygieny, které mimo jiné pomohly rapidně snížit úmrtnost vojáků v již zmíněné Krymské válce. Kromě ošetřovatelské praxe také vydala mnoho publikací, v nichž se věnovala sociálním problémům, záležitostem ovlivňujícím zdraví a mnoho dalšímu. Za svoji činnost obdržela od královny Viktorie Královský Červený kříž a jako první britská žena Řád za zásluhy pro britské impérium. Více informací o jejím životě naleznete ZDE

Mezinárodní rada sester (The International Council of Nurses, ICN) připomíná tento důležitý den každým rokem vytvářením a rozšiřováním balíčku k mezinárodnímu dni sester. Balíčky Mezinárodní rady sester (ICN)

 

Rok 2020 rokem sester a porodních asistentek

Světová zdravotnická organizace (WHO) označila celý rok 2020 na počest dvoustého výročí narození Florence Nightingale za „Rok sester a porodních asistentek“. Všeobecné (zdravotní) sestry a porodní asistentky jsou povolání, která jsou nezbytná pro dosažení všeobecného pokrytí zdraví.  Sestry se nacházejí v centru většiny zdravotních týmů a mají klíčovou roli při podpoře zdraví, prevenci a léčbě nemocí. V mnoha zemích tvoří více než 50% zdravotníků a také více než 50% nedostatku celosvětové pracovní síly v oblasti zdraví do roku 2030. Obrovský význam, jaký zastávají v systému zdravotní péče, můžeme vidět především v těchto dnech, kdy se celosvětově potýkáme s nepříznivou epidemiologickou situací v souvislosti s nemocí COVID 19 a jsou to právě sestry, které této nemoci čelí s nejvyšším nasazením v první linii a tím jenom dokazují, jak je jejich práce důležitá a nepostradatelná.

Year of the Nurse and the Midwife (WHO) [EN]

Kromě již zmíněného „Roku sester a porodních asistentek“ s sebou nese dvousté výročí narození Florence i celosvětový tříletý projekt Mezinárodní rady sester (ICN) a Světové zdravotnické organizace (WHO) „Nursing now“, který má být ukončen právě u příležitosti dvoustého výročí jejího narození.

 

Cílem projektu je pozdvižení statutu a profilu ošetřovatelství.  Do této celosvětové kampaně  se zapojilo 587 skupin ošetřovatelských osob ze 117 zemí. Za ČR jsme se jako Ministerstvo zdravotnictví k tomuto projektu spolu s Asociací vysokoškolských vzdělavatelů nelékařských profesí, Českou asociací sester, Profesní a odborovou unií zdravotnických pracovníků a Spolkem vysokoškolsky vzdělaných sester připojili.  Českými parony se stali světoznámý operní pěvec Štefan Margita a jeho manželka, zpěvačka Hana Zagorová. Více ZDE

Přílohy