Informace pro absolventky a absolventy studia zdravotnických oborů na VŠZaSP sv. Alžbety
Ministerstvo zdravotnictví ČR, Odbor ošetřovatelství a nelékařských povolání, zveřejňuje odpovědi na nejčastější dotazy, týkající se postupu uznávání odborné způsobilosti k výkonu nelékařského zdravotnického povolání u absolventů a absolventek studia zdravotnických oborů na VŠZaSP sv. Alžbety v Příbrami, případně v Bratislavě.
Na této škole lze získat odbornou způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry a zdravotnického záchranáře. Níže popsaný postup se týká obou oborů.
Tento postup se uplatňuje každoročně v souladu se zákonem č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povoláních a s právními předpisy v oblasti uznávání kvalifikací, více zde: Uznávání kvalifikací – Ministerstvo zdravotnictví (mzcr.cz). Nejedná se o novou informaci.
Otázky a odpovědi
1) Absolvoval/a jsem studium Ošetřovatelství na VŠZaSP sv. Alžbety v Příbrami. Musím si nechat uznat odbornou způsobilost k výkonu povolání, než začnu v Česku pracovat jako nelékařský zdravotnický pracovník?
Ano, protože jste získal/a vzdělání v jiném členském státě EU, než v ČR. Byť se jednalo o studium v Příbrami, probíhalo podle slovenského vzdělávacího programu se slovenskou akreditací této vysoké školy a diplom potvrzující absolvování studia byl vydán Slovenskou republikou.
Podle českých právních předpisů – ustanovení § 92 zákona č. 96/2004 Sb. – je zakázáno vykonávat nelékařské zdravotnické povolání na území České republiky osobami, které nejsou způsobilé k výkonu tohoto povolání, a to ani dočasně nebo příležitostně.
Zakázáno je rovněž užívání označení odbornosti, tedy např. profesní označení – všeobecná sestra, dentální hygienistka apod. – osobami, které nejsou způsobilé k výkonu nelékařského zdravotnického povolání.
Proto je potřeba si o uznání způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání požádat Ministerstvo zdravotnictví.
2) V kterých případech NENÍ uznání způsobilosti k výkonu povolání potřeba?
Pokud jste získal/a kvalifikaci (odbornou způsobilost k výkonu povolání) všeobecná sestra studiem předcházejícím bakalářskému studiu na VŠZaSP sv. Alžbety v Příbrami např. středoškolským studiem v ČR nebo studiem na vyšších školách v ČR.
Dále také v případě, že jste získal/a kvalifikaci všeobecné sestry předcházejícím studiem v zahraničí a máte již Ministerstvem zdravotnictví uznanou způsobilost k výkonu povolání všeobecná sestra.
3) Jak mám postupovat, aby mi byla způsobilost uznána?
Doplnit žádost o požadované přílohy – veškeré informace k procesu uznávání, včetně seznamu požadovaných příloh jsou dostupné na tomto odkazu https://mzd.gov.cz/informace-k-procesu-uznavani-na-dobu-neurcitou-usazena-osoba/, doporučujeme si informace pročíst a dle nich postupovat.
MZ ČR, Vinařská 6, 603 00 Brno.
4) Poslal/a jsem chybně vyplněnou žádost, zapomněl/a jsem přiložit přílohy, co se stane?
Jakmile bude žádost o doložené doklady posuzována, budete vyzván/a k opravě nebo doplnění chybějících dokladů.
Pokud se jedná o závažnou chybu ve Vaší adrese pro doručování písemností (kontaktní adrese) nebo adrese trvalého bydliště, pro kterou by nebylo možné s Vámi dále komunikovat, je vhodné se spojit s detašovaným pracovištěm Ministerstva zdravotnictví přímo, a to telefonicky (+420 543 559 555) nebo elektronicky na e-mail (jitka.dockalova@mzcr.cz) a správnou adresu jim sdělit.
5) Za jak dlouho dostanu vyrozumění?
Zákonná lhůta na vyřízení žádosti o uznání je nejpozději do 60 dnů. Může být prodloužena, pokud žadatel nepodá žádost se všemi náležitostmi a je vyzván k doplnění.
6) Komu mám pak doklad o uznání způsobilost k výkonu povolání dát?
Samotné vydané rozhodnutí v originále nikomu nedávejte a pečlivě si jej uschovejte. Budete jej potřebovat po celé vaše profesní působení u každého zaměstnavatele. Pro území ČR Vám nahrazuje doklad o získaném vzdělání (např. diplom, který také nikomu v originále nepředáváme). Je vhodné si udělat ověřenou kopii (nebo více) tohoto vydaného rozhodnutí a tuto kopii potom předložit zaměstnavateli.