Informace Ministerstva zdravotnictví ČR k používání e-cigaret / vapovacích zařízení v souvislosti s varováním amerického CDC
Varování
Americké Centrum pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC) zveřejnilo 19. září 2019 ve 12:00 ET aktuální údaje o řadě případů poškození plic spojovaných s používáním elektronických cigaret/vapovacích zařízení. V současné době probíhá vyšetřování prudkého nárůstu plicního poškození spojovaného s tímto typem výrobku.
Elektronická cigareta je zařízení, které vytváří aerosol zahřátím kapalné náplně (komerčně nazývané také e-liquid apod.). Tento aerosol poté uživatel elektronické cigarety vdechuje do plic.
Náplň do elektronické cigarety může obsahovat: nikotin, tetrahydrokanabinol (THC)* a kanabinoidní (CBD) oleje a další látky a přísady.
Co se ví
- V USA bylo hlášeno 530 případů poškození plic. V 6 státech bylo potvrzeno 7 úmrtí.
- CDC obdržela kompletní údaje o pohlaví a věku u 373 z 530 případů.
- Téměř tři čtvrtiny (72 %) případů jsou muži
- Dvě třetiny (67 %) případů jsou ve věku 18 až 34 let
- 16 % případů je mladších 18 let a 17 % je starších 35 let
- Všechny hlášené případy mají v anamnéze používání/inhalaci výparů z elektronických cigaret.
Příznaky onemocnění hlášené některými pacienty:
- kašel, dušnost nebo bolest na hrudi,
- nauzea, zvracení, průjem,
- únava, horečka, bolest břicha.
Někteří pacienti uvádějí, že se u nich příznaky rozvinuly během několika dní, jiní udávají několik týdnů. Infekce se nejeví být příčinou těchto příznaků.
- Většina pacientů uvedla v anamnéze používání elektronických cigaret s náplní obsahující THC. Mnoho pacientů uvedlo, že užívají THC a nikotin. Někteří uváděli použití elektronických cigaret obsahujících pouze nikotin.
Co se neví
Dosud není známa konkrétní příčina těchto plicních poškození. Šetření neidentifikovalo žádnou konkrétní elektronickou cigaretu/vapovací zařízení (zařízení, e-liquid/ náhradní náplň) ani látku, která je spojena se všemi případy.
Co CDC doporučuje veřejnosti:
Dokud nebude známo více, CDC doporučuje těm, kteří se obávají výše uvedených specifických zdravotních rizik, aby zvážili zdržet se používání elektronických cigaret/vapovacích zařízení.
Těm, kdo nedávno použili elektronickou cigaretu/vapovací zařízení a mají příznaky podobné těm, které jsou popisovány v souvislosti s výskytem plicního poškození, je doporučováno, aby navštívili poskytovatele zdravotní péče (lékaře).
Těm, kteří používají elektronické cigarety/vapovací zařízení:
- Každý, kdo používá e-cigaretu nebo vapovací zařízení, by neměl kupovat tyto výrobky
(např. e-cigaretu nebo vapovací zařízení s THC* nebo CBD oleji) mimo místo prodeje a neměl by upravovat ani přidávat do těchto výrobků žádné látky, které nejsou určeny výrobcem.
- Pokud se objeví příznaky, které jsou hlášeny v souvislosti s touto událostí, je doporučeno, aby hned navštívili poskytovatele zdravotní péče (lékaře).
Dospělým, kteří používají elektronické cigarety, protože skončili s kouřením cigaret:
- je doporučováno nevracet se ke kouření cigaret,
- pokud pokračují v užívání elektronických cigaret, měli by se pozorně hlídat, zda se u nich neprojevují výše uvedené příznaky, a pokud je mají, hned navštívit poskytovatele zdravotních služeb (lékaře).
Dospělým, kteří se snaží odvykat od kouření cigaret, je doporučováno:
- Kontaktovat svého poskytovatele zdravotní péče (lékaře), pokud potřebují pomoci při odvykání od užívání tabákových výrobků, včetně elektronických cigaret.
- Využívat na důkazech založené intervence včetně poradenství a FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) schválených léčivých přípravků.
Bez ohledu na probíhající událost:
- Mládež a mladí dospělí by vůbec neměli používat elektronické cigarety.
- Těhotné ženy by vůbec neměly používat elektronické cigarety.
- Dospělí, kteří v současnosti nepoužívají tabákové výrobky, by neměli s užíváním elektronických cigaret začínat.
Aktuálně není známo, že by se toto onemocnění vyskytlo v České republice, Ministerstvo zdravotnictví však důrazně doporučuje veřejnosti dbát i v podmínkách ČR doporučení amerického Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění.
Varování amerického CDC v originálním znění a další podrobnější informace naleznete zde: https://www.cdc.gov/tobacco/basic_information/e-cigarettes/severe-lung-disease.html
* V ČR není obsah THC v náplních do elektronických cigaret právní úpravou tolerován.