Letní dětská rekreace v sezóně 2024
Ke dni 15. 8. 2024 bylo krajským hygienickým stanicím ohlášeno dle § 8 odst. 3 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, 2 301 zotavovacích akcí pro děti s celkovým počtem 3 271 běhů. Ohlášených akcí se zúčastní 210 545 dětí.
Vedle zotavovacích akcí pro děti bylo krajským hygienickým stanicím ohlášeno 365 jiných podobných akcí pro děti s celkovým počtem 490 běhů, kterých se zúčastní 11 228 dětí, a to i přesto, že se na tento typ akcí ohlašovací povinnost, uložená pořádající osobě § 8 odst. 3 zákona č. 258/2000 Sb., nevztahuje. Z tohoto důvodu je uvedený počet jiných podobných akcí i počet účastnících se dětí pouze orientační.
Zotavovací akce pro děti (§ 8 odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb.) – organizovaný pobyt 30 a více dětí ve věku do 15 let na dobu delší než 5 dnů, jehož účelem je posílit zdraví dětí, zvýšit jejich tělesnou zdatnost, popřípadě i získat specifické znalosti nebo dovednosti.
Jiná podobná akce pro děti (§ 12 zákona č. 258/2000 Sb.) – organizovaný pobyt dětí v počtu menším nebo po dobu kratší, než stanoví § 8 odst. 1, s výjimkou akcí pořádaných pro děti v poměru rodinném a obdobném.
V jednotlivých krajích jsou počty ohlášených zotavovacích akcí následující:
Jihočeský 317, Vysočina 265, Středočeský 244, Královéhradecký 227, Plzeňský 215, Liberecký 197, Pardubický 172, Jihomoravský 167, Moravskoslezský 163, Zlínský 129, Olomoucký 109, Ústecký 56, Karlovarský 38. Na území hl. m. Prahy byly nahlášeny 2 zotavovací akce pro děti.
Jako každý rok se v rámci letní dětské rekreace nejvíce dětí rekreuje v Jihočeském kraji,
(přihlášeno 36291 dětí na zotavovací akce a 1801 na jiné podobné akce), následuje kraj Vysočina (přihlášeno 26237 dětí na zotavovací akce a 1416 na jiné podobné akce), Středočeský kraj (přihlášeno 22007 dětí na zotavovací akce a 1212 dětí na jiné podobné akce) a Plzeňský kraj (přihlášeno 21023 dětí na zotavovací akce a 1190 dětí na jiné podobné akce).
Kontrolní činnost
K datu hlášení bylo krajskými hygienickými stanicemi provedeno 1087 kontrol zotavovacích akcí, 87 kontrol jiných podobných akcí a 75 kontrol samostatných provozoven stravovacích služeb zajišťujících stravování účastníků akcí. Celkem bylo tedy provedeno 1 249 kontrol v souvislosti s letní dětskou rekreací.
Zjištěné hygienické nedostatky na zotavovacích akcích: 28 ve stravování dětí, 23 ve zdravotnické dokumentaci, 11 ve zdravotním zabezpečení akce, 11 v ubytování dětí, 5 v podmínkách pro osobní hygienu, 28 v nesplnění ohlašovací povinnosti v požadovaném rozsahu, 9 v zásobování pitnou vodou, 1x uložena likvidace zdravotně závadných potravin (nedodržené datum spotřeby). Jedná se o standardní nálezy pochybení jako např. v oblasti stravování – skladování nesourodých potravin, nedodržené podmínky pro skladování potravin, křížení činností (tepelně opracované a tepelně neopracované potraviny), zamrazování potravin; v ubytování – poškozené matrace, poškozené stanové plachty, nedostatečný úklid; nedostatky ve zdravotnické dokumentaci – chybějící lékařské posudky dětí a personálu vydávaných k účasti na akci, přijetí neočkovaných dětí; ve zdravotním zabezpečení akce – nedostatečně vybavená lékárnička, nedodržená léková expirace. Uvedené nedostatky jsou většinou na místě provozovateli odstraněny. Od začátku sezóny bylo zjištěno pořádání 3 neohlášených akcí.
Zjištěné hygienické nedostatky na jiných podobných akcích: 4 v zajištění podmínek pro konání akce, 1x uložena likvidace zdravotně závadných potravin (nedodržené datum spotřeby).
V souvislosti se zásobováním akcí z individuálních zdrojů pitné vody jsou místně příslušnými krajskými hygienickými stanicemi prováděny kontrolní odběry vzorků pitné vody k laboratorním analýzám a na základě výsledků jsou případně přijímána příslušná nápravná opatření.
Uložené sankce
Za zjištěné hygienické nedostatky bylo uloženo 33 pokut ve výši 100 500 Kč.
Hodnocení zdravotní situace
Za sledované období byly ministerstvu krajskými hygienickými stanicemi nahlášeny 4 epidemické výskyty infekčních gastrointestinálních (zažívací) onemocnění virového původu s převážně mírným průběhem. Na všech akcích s epidemickým výskytem infekčních onemocnění jsou vždy místně příslušnými krajskými hygienickými stanicemi nastavena příslušná protiepidemická opatření.
Mimořádné situace
Napojení informačního systému krajských hygienických stanic na informační systém Hasičského záchranného sboru ČR umožňuje operativní řešení mimořádných situací, a to především v souvislosti s ohrožením oblastí s letní dětskou rekreací nepříznivými klimatickými jevy. Příkladem jsou mediálně prezentované preventivní evakuace táborů.
V této souvislosti pozitivně hodnotíme postoj pořadatelů jiných podobných akcí pro děti (akce pro méně jak 30 dětí nebo s dobou trvání do 5 dnů) kteří, přestože jim zákon neukládá ohlašovací povinnost u místně příslušné krajské hygienické stanice, toto ohlášení provedou a tím zajistí bezpečnost dětí v případě vzniku mimořádné situace.
Obdobně lze hodnotit i přístup řady pořadatelů příměstských táborů, kteří přestože nespadají pod výkon státního zdravotního dozoru místně příslušné krajské hygienické stanice, tak své akce ohlašují.
Závěr
V souvislosti s probíhající sezónou letní dětské rekreace lze konstatovat, že provozovatelé dětských táborů dbají na dodržování příslušných legislativních požadavků, což souvisí se skutečností, že akce pořádají ve většině případů provozovatelé, kteří mají zkušenosti v této oblasti činnosti. Hygienický standard se na dětských táborech postupně zvyšuje. Využívají se modernější technologie k zajištění zdroje pitné vody, a to včetně denní dodávky teplé vody. Zlepšuje se technické vybavení ubytovacích
a hygienických zařízení. Obecně lze konstatovat, že pořádající osoby, které se účastnily školících akcí pořádaných některými krajskými hygienickými stanicemi pro provozovatele zotavovacích a jiných podobných akcí pro děti, jsou na táborovou sezónu lépe připravené.
Situace na táborech je k datu sledování krajskými hygienickými stanicemi hodnocena nadále jako klidná.
Jako součást kontrolní činnosti je prováděna i výživová intervence, zaměřená na sledování pestrosti jídelníčků s následnou edukací personálu v zásadách správné výživy s důrazem na omezování soli v potravinách poskytovaných dětem. V této souvislosti lze konstatovat, že v letošním roce bylo zaznamenáno zlepšení v nabídce čerstvého ovoce a zeleniny, snížila se nabídka sladkostí a pitný režim je zajišťován již ve větším rozsahu neslazenými nápoji nebo je nabízen současně slazený i neslazený nápoj, přičemž řada dětí již preferuje neochucenou vodu. Zlepšení je nacházeno především u táborů, kde byla pestrost jídelníčků s následnou edukací personálu provedena již v loňském roce. Paradoxně kvalitnější jídelníčky jsou nacházeny u stanových táborů, které pořádají organizace pracující s dětmi celoročně a na pobytové akce se připravují dlouhodobě, včetně sestavování jídelníčků. Oproti tomu komerční akce nabízejí více potraviny typu uzeniny, paštiky, jemné pečivo, oplatky. Celkově je tato edukační činnost provozovateli táborů přijímána kladně, i když jejich snaha o zlepšení kvality podávaných potravin je často ovlivněna stávající ekonomickou situací, ale i možností skladování
a zásobování. K výše uvedenému dále uvádíme, že prioritním kritériem je vždy zdravotní nezávadnost poskytované stravy, tzn. sortiment nabízených potravin je nutné přizpůsobit skladovacím podmínkám na konkrétní akci.
V návaznosti na nově zavedené elektronické podání ohlášení akce u místně příslušné krajské hygienické stanice je od letošního roku možné provést toho ohlášení nejen písemně, ale i elektronicky na adrese URL: https://eregpublicsecure.ksrzis.cz/Registr/SZD/DetskaRekreace/login.
Krajské hygienické stanice o průběhu letní dětské rekreace ve svém kraji pravidelně informují média, a to včetně několika kontrol realizovaných za přítomnosti médií.
Nad rámec sledovaných akcí letní dětské rekreace uvádíme, že Hygienická stanice hl. města Prahy provedla v souvislosti s hygienickým zabezpečením hromadné sportovní akce XVII. všesokolského sletu 2024 celkem 57 kontrol. Z tohoto počtu bylo 22 kontrol škol a školských zařízení, které poskytovaly účastníkům akce ubytování a stravování. Dále bylo provedeno 35 kontrol stravovacích zařízení typu rychlé občerstvení v místě konání cvičení nebo v okolních provozovnách stravovacích služeb.