Jak a v jakém případě kontaktovat ČIL

Vytvořeno: 16. 1. 2025 Poslední aktualizace: 20. 1. 2025

Jak kontaktovat ČIL

Veškerá podání určená Ministerstvu zdravotnictví je třeba úřadu adresovat prostřednictvím podatelny, případně elektronické podatelny. Z tohoto důvodu kontaktujte ČIL přednostně prostřednictvím datové schránky Ministerstva zdravotnictví (ID DS: pv8aaxd), případně elektronickou poštou s uznávaným elektronickým podpisem (pouze na emailovou adresu podatelna@mzd.gov.cz), poštou či osobně na podatelně Ministerstva zdravotnictví  (adresa: Palackého náměstí 375/4, 128 00 Praha 2). Viz Ministerstvo zdravotnictví Kontakty

Pokud od ČIL požadujete předběžnou informaci nebo vyjádření k záměru podle stavebního zákona, můžete podání učinit přes portál stavebníka (viz ust. § 172 odst. 1 zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon). Přesto doporučujeme učinit podání výše uvedeným způsobem, tj. přes podatelnu Ministerstva zdravotnictví. Důvodem je momentálně snazší a rychlejší zpracování žádosti.

Případné konzultace a dotazy ohledně níže uvedených okruhů činností řešte s příslušným referentem ČIL přednostně telefonicky nebo elektronickou poštou. Dotazy ohledně lázeňské léčebně rehabilitační péče směřujte na vedoucího oddělení ČIL. Viz Kontakty – oddělení ČIL.

Okruhy činností

I) Oznamovací povinnosti

V případě, že právnická nebo fyzická osoba při své vyhledávací, průzkumné, stavební a jiné činnosti zjistí výskyt podzemní vody se známkami zvýšené teploty, mineralizace nebo obsahu oxidu uhličitého, plynu nebo peloidu, je povinna tuto skutečnost oznámit ČIL nejpozději do 15 dnů ode dne zjištění.

Uživatel přírodního léčivého zdroje a/nebo zdroje přírodní minerální vody je povinen oznámit ČIL všechny změny týkající se údajů uvedených v žádosti o vydání povolení k využívání zdroje a dokladů k žádosti připojených, a to nejméně 30 dnů před jejich zamýšleným uskutečněním, a pokud změny nebyly předem známy, do 15 dnů od jejich vzniku. Dále je povinen neprodleně oznámit ČIL zahájení využívání zdroje.

II) Osvědčení zdroje minerální vody, plynu nebo peloidu

Osvědčení o tom, že předpokládaný zdroj je přírodním léčivým zdrojem nebo zdrojem přírodní minerální vody vydá ČIL rozhodnutím, pokud ověří splnění požadavků na vlastnosti zdroje stanovených lázeňským zákonem a vyhláškou k lázeňskému zákonu. ČIL tak učiní z vlastního podnětu, na návrh vlastníka pozemku, na němž nebo pod nímž se předpokládaný zdroj nachází, nebo na návrh obce, na jejímž území se předpokládaný zdroj nachází, anebo na návrh právnické nebo fyzické osoby, která hodlá předpokládaný zdroj využívat. Pokud osvědčený zdroj již nesplňuje požadavky na něj kladené nebo nemá vlastnosti, pro které byl ČIL osvědčen, ČIL rozhodnutím osvědčení zruší. 

III) Povolení k využívání přírodního léčivého zdroje a/nebo zdroje přírodní minerální vody

Žádost o vydání povolení k využívání přírodního léčivého zdroje a/nebo zdroje přírodní minerální vody může podat jen právnická osoba nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání nebo k jiným činnostem, při nichž má být zdroj využíván. Povolení k využívání zdrojů a zamítnutí žádosti o povolení k využívání zdrojů jsou správními rozhodnutími vydanými podle správního řádu. Vyžaduje-li využívání zdroje, pro které bylo vydáno povolení k využívání zdroje, provedení záměru podle nového stavebního zákona, lze povolení záměru vydat pouze po předchozím vyjádření ČIL. ČIL rozhodnutím zruší povolení k využívání zdroje, mj. v případě, kdy o zrušení požádá uživatel.

Uživatel, který hodlá pokračovat ve využívání zdroje i po uplynutí doby, na kterou bylo povolení k využívání zdroje vydáno, může nejpozději 12 měsíců před uplynutím této doby ČIL požádat o prodloužení doby využívání zdroje.

IV) Zásahy a úpravy na jímacím zařízení přírodního léčivého zdroje a/nebo zdroje přírodní minerální vody

Uživatel zdroje může provádět zásahy a úpravy na jímacím zařízení zdroje pouze se souhlasem ČIL.

V) Osvědčení o odborné způsobilosti pro odborný dohled nad využíváním a ochranou přírodních léčivých zdrojů a zdrojů přírodních minerálních vod a prodloužení osvědčení (balneotechnik)

Žádost o provedení zkoušky o odborné způsobilosti předkládá ČIL fyzická osoba, která splňuje jeden z následujících předpokladů:

  1. vysokoškolské vzdělání vodohospodářského, hydrogeologického nebo příbuzného směru nebo oblasti a 2 roky praxe ve vodním hospodářství nebo v příbuzných oborech, nebo
  2. vyšší odborné vzdělání a nejméně 5 let praxe ve vodním hospodářství nebo v příbuzných oborech, anebo
  3. úplné střední vzdělání a nejméně 10 let praxe ve vodním hospodářství nebo v příbuzných oborech.

Zkouškové termíny jsou standardně dvakrát ročně, vždy v dubnu a v říjnu.

Balneotechnikovi může ČIL na základě jeho žádosti rozhodnutím prodloužit platnost osvědčení o odborné způsobilosti o dalších 5 let, a to i opakovaně.

VI) Stanovení, změna a zrušení ochranných pásem přírodních léčivých zdrojů a/nebo zdrojů přírodních minerálních vod

Ochranná pásma jednotlivých zdrojů se stanoví na základě odborných posudků zpracovaných osobou s odbornou způsobilostí. MZ stanoví ochranná pásma vyhláškou.

VII) Stanovení přírodních léčebných lázní

Přírodní léčebné lázně stanoví MZ vyhláškou z vlastního podnětu, na návrh obce, na jejímž území mají být přírodní léčebné lázně stanoveny, nebo na návrh fyzické nebo právnické osoby, která hodlá využívat místní přírodní léčivé zdroje nebo klimatické podmínky příznivé k léčení k poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče.

Poskytovatelé zdravotních služeb, kteří poskytují lázeňskou péči, jsou povinni na základě průběžně prováděných klimatických měření každých 5 let předložit ČIL zprávu o stavu klimatických podmínek v místě přírodních léčebných lázní. Pokud je v přírodních léčebných lázních více poskytovatelů zdravotních služeb, kteří poskytují lázeňskou péči, mohou se dohodnout o předložení společné zprávy.

VIII) Stanovení lázeňského místa

Návrh na stanovení lázeňského místa a návrh statutu lázeňského místa podává ČIL obec nebo společně více obcí, v jejichž územním obvodu jsou nebo mají být stanoveny přírodní léčebné lázně.

Lázeňské místo a statut lázeňského místa stanoví vláda nařízením. Lázeňské místo a statut lázeňského místa vláda nařízením zruší, pokud důvody pro stanovení lázeňského místa podle lázeňského zákona zanikly.

IX) Certifikát k vývozu/dovozu přírodní minerální vody

ČIL pro potřeby vývozu přírodní minerální vody z osvědčených zdrojů vydá na základě žádosti vývozce certifikát, jímž pro potřeby vývozu do zemí mimo Evropskou unii potvrdí,  že výtěžek je přírodní minerální vodou.

ČIL může vydat pro potřeby dovozu přírodní minerální vody na základě žádosti dovozce přírodní minerální vody certifikát o tom, že výtěžek získaný ze zdroje v zemi, která není členským státem Evropské unie, je přírodní minerální vodou, a to za předpokladu, že příslušný orgán této země uznal (osvědčil) tento výtěžek za přírodní minerální vodu a že z tohoto uznání (osvědčení) je patrné, že voda splňuje požadavky právních předpisů Evropského společenství kladené na výtěžky ze zdroje přírodní minerální vody.

X) Stanovisko ČIL

Pro pořizování územně plánovací dokumentace je ČIL v ochranných pásmech přírodních léčivých zdrojů a zdrojů přírodní minerální vody a na území lázeňského místa dotčeným orgánem.

XI) Závazné stanovisko ČIL

ČIL vydává závazné stanovisko k těmto činnostem prováděným v ochranných pásmech přírodních léčivých zdrojů a zdrojů přírodní minerální vody a na území lázeňského místa:

  • schválení plánu hlavních povodí, plánů oblastí povodí a plánů rozvoje vodovodů a kanalizací,
  • povolení hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem, pokud je spojena se zásahem do pozemku,
  • vydání povolení k provedení trhacích prací,
  • vydání rozhodnutí o pozemkových úpravách a vydání pozemků v rámci náhradních restitucí,
  • vydání povolení k nakládání s podzemními vodami,
  • vydání povolení k nakládání s povrchovými vodami, povolení k vodním dílům a k některým činnostem a udělení souhlasu vodoprávního úřadu, pokud nesouvisí se záměrem povolovaným podle nového stavebního zákona,
  • schválení lesních hospodářských plánů a předání lesních hospodářských osnov,
  • provedení geologických prací spojených se zásahem do pozemku (pouze v ochranných pásmech) v případech, kdy stanovisko slouží jako podklad pro rozhodnutí podle jiného právního předpisu.

V ochranných pásmech zdrojů přírodních minerálních vod, jejichž výtěžkem je minerální voda s obsahem rozpuštěných pevných látek nižším než 1 g/l nebo rozpuštěného oxidu uhličitého nižším než 1 g/l  a jejichž ochranná pásma se nepřekrývají s ochrannými pásmy ostatních zdrojů osvědčených podle lázeňského zákona vydává závazné stanovisko k výše uvedeným činnostem místně příslušný vodoprávní úřad.

XII) Vyjádření ČIL

V ochranném pásmu přírodních léčivých zdrojů a zdrojů přírodní minerální vody a na území lázeňského místa, pokud není níže stanoveno jinak, nelze podle stavebního zákona vydat bez vyjádření ČIL povolení záměru, povolení k odstranění stavby, nebo nařízení odstranění stavby nebo terénních úprav, jde-li o záměry:

  • nacházející se ve vnitřním území lázeňského místa a v ochranném pásmu I. stupně, s výjimkou stavebních úprav, při nichž se zachovává vnější půdorysné a výškové ohraničení stavby a zároveň nedochází ke změně v užívání stavby,
  • nacházející se v ochranném pásmu II. stupně, s výjimkou těch, které jsou v souladu s územně plánovací dokumentací a které zároveň
  1. nevyžadují povolení záměru podle stavebního zákona,
  2. mají charakter staveb pro bydlení, staveb pro rekreaci, staveb pro shromažďování většího počtu osob, staveb pro obchod, staveb ubytovacích zařízení, staveb škol, předškolních, školských a tělovýchovných zařízení a současně nezasahují do hloubky více než 6 metrů pod úroveň terénu nebo
  3. mají charakter liniových staveb a současně nezasahují do hloubky více než 2 metry pod úroveň terénu,
  •  sloužící pro rekreaci a zřízení rekreační oblasti na území lázeňského místa.

V ochranných pásmech zdrojů přírodních minerálních vod, jejichž výtěžkem je minerální voda s obsahem rozpuštěných pevných látek nižším než 1 g/l nebo rozpuštěného oxidu uhličitého nižším než 1 g/l  a jejichž ochranná pásma se nepřekrývají s ochrannými pásmy ostatních zdrojů osvědčených podle lázeňského zákona vydává příslušná vyjádření místně příslušný vodoprávní úřad.

XIII) Další správní akty ČIL

ČIL vydává rozhodnutí k provedení geologických prací spojených se zásahem do pozemku v ochranných pásmech přírodních léčivých zdrojů a zdrojů přírodní minerální vody  v případech, kdy k záměru není vydáváno rozhodnutí podle jiného právního předpisu.

V ochranných pásmech zdrojů přírodních minerálních vod, jejichž výtěžkem je minerální voda s obsahem rozpuštěných pevných látek nižším než 1 g/l nebo rozpuštěného oxidu uhličitého nižším než 1 g/l  a jejichž ochranná pásma se nepřekrývají s ochrannými pásmy ostatních zdrojů osvědčených podle lázeňského zákona vydává rozhodnutí k provedení geologických prací místně příslušný vodoprávní úřad.