Visegrádská skupina
Visegrádská skupina (neoficiálně nazývaná Visegrádská čtyřka nebo V4) byla ustanovena v roce 1991 jako uskupení čtyř středoevropských států – České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska. Spolupráce všech členů V4 byla zaměřena především na začlenění postkomunistických zemí mezi vyspělé demokracie. I dnes země V4 úzce spolupracují např. v rámci EU. V předsednictví Visegrádské skupiny se státy střídají po jednom roce. Předsednictví se předává z 30. června na 1. července.
V roce 2007 přijala maďarská ministryně zdravotnictví delegaci svého protějšku z České republiky. Během tohoto jednání byl přednesen návrh na setkávání ministrů zdravotnictví zemí V4, které by bylo začátkem intenzivnější spolupráce v oblasti zdravotnictví. První setkání tohoto druhu se uskutečnilo v říjnu 2008 v Brně.
V červnu 2017 skončilo polské předsednictví V4. V rámci zdravotnictví se polské předsednictví zaměřilo na oblasti e-Health a spravedlivého oceňování léčiv.
Navazující předsednictví Maďarska si vytyčilo čtyři základní priority:
- Silná kooperace V4 pro silnou Evropu
- Bezpečnost, stabilita a propojenost regionu
- Konkurenceschopnost, digitální Visegrád
- Globální Visegrád
Zdravotnictví není mezi hlavními oblastmi, ale prolíná se jimi. Maďarsko se tak zaměří na politiky v oblasti výživy či veřejného zdraví obecně. Cílem Maďarska je také posílit spolupráci v oblasti zdravotnické robotiky a nanorobotiky.
Česká republika bude Visegrádské skupině předsedat opět v letech 2019/2020.
Více informací naleznete zde.