Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

Varování před konzumací potraviny OxyElite Pro

Vytvořeno: 20. 4. 2016 Poslední aktualizace: 20. 4. 2016

VAROVÁNÍ PŘED KONZUMACÍ POTRAVIN

 

 OxyElite Pro

VERSA-1

s obsahem látky aegeline

 

Hlavní hygienik ČR varuje před konzumací potravin uváděných na trh pod názvy OxyElite Pro a VERSA-1, které jsou nabízeny zejména prostřednictvím internetového prodeje.

Potraviny OxyElite Pro a VERSA-1 byly uvedeny na trh USP Labs LLC, 10761 King William Dr., Dallas, TX 75220-2445, USA, jako doplňky stravy určené pro termogenní spalování tuků.

V současné době probíhá epidemiologické šetření FDA (U.S. Food and Drug Administration), CDC (Center for Disease Control and Prevention) související s výskytem 56 případů akutní nevirové hepatitidy, který je spojován s konzumací potraviny – doplňku stravy OxyElite Pro

(http://www.fda.gov/food/recallsoutbreaksemergencies/outbreaks/ucm370849.htm).

Ve složení potraviny OxyElite Pro je podle výrobce obsažena látka aegaline (N-[2-hydroxy-2(4-methoxyphenyl)ethyl]-3-phenyl-2-propenamide), jejíž bezpečnost pro použití v potravinách nebyla doložena a z tohoto důvodu byl výrobci FDA zaslán varovný dopis (http://www.fda.gov/ICECI/EnforcementActions/WarningLetters/2013/ucm371203.htm). Stejnou látku obsahuje i potravina VERSA-1.

Tyto potraviny jsou nabízeny rovněž na webových stránkách, a to i českých, kdy z této nabídky není jasné, zda se jedná o doplňky stravy nebo o potraviny pro zvláštní výživu, potraviny určené pro sportovce a pro osoby při zvýšeném tělesném výkonu, a Ministerstvo zdravotnictví nemá k dispozici přesné složení těchto potravin.

Dne 11. října 2013 bylo vydáno důrazné varování FDA před konzumací potraviny (doplňku stravy) OxyElite Pro do doby ukončení epidemiologických šetření. Z 56 případů akutní nevirové hepatitidy bylo nejméně 22 hospitalizací z důvodu akutní hepatitidy, ve dvou případech došlo k transplantaci jater a je hlášeno jedno úmrtí. Varování před konzumací této potraviny bylo vydáno rovněž systémem INFOSAN WHO (The International Food Safety Authorities Network World Health Organization).

Ministerstvo zdravotnictví při aplikaci principu předběžné opatrnosti nepovažuje vzhledem k možným vážným zdravotním dopadům na lidské zdraví potravinu OxyElite Pro za bezpečnou a varuje před její konzumací. Stejně tak nelze za bezpečnou považovat potravinu – doplněk stravy VERSA-1 z důvodu obsahu látky aegeline, u níž není zhodnocena bezpečnost pro konečného spotřebitele, přestože není prokázána přímo spojitost s výskytem neinfekční hepatitidy.