Ministerstvo zdravotnictví nově přechází na doménu mzd.gov.cz. Více informací.

Zástupci Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva zahraničních věcí a soukromého i neziskového sektoru jednali na Ukrajině

Vytvořeno: 25. 3. 2024 Poslední aktualizace: 25. 3. 2024

Česká delegace v minulém týdnu navštívila Ukrajinu v rámci zdravotnické mise. V Kyjevě jednali její členové se zástupci Ministerstva zdravotnictví a v Dněpropetrovské oblasti s představiteli oblastní i městské správy mj. o prioritách budoucí humanitární a rozvojové pomoci v oblasti zdravotnictví nebo další spolupráci českých a ukrajinských nemocnic a rezortů zdravotnictví.

Čeští výrobci zdravotnických prostředků, kteří se cesty také účastnili, dodali v roce 2023 na Ukrajinu vybavení v hodnotě 1,5 milionu eur, pro tento rok se předpokládají dodávky za 5,5 milionu eur. Mezi již dodanými dary jsou mobilní kliniky, kontejnerové ambulance vč. veškerého vybavení a další přístroje. Během této cesty byl na místě předán již druhý evakuační autobus na převážení zraněných z frontových linií či multifunkční stan s vybavením pro celkem 6 ordinací praktických lékařů, praxi gynekologa i ambulantní chirurgii. Stan byl darován nemocnici v městě Marhanec na frontové linii.  Na státní úrovni přislíbila Česká republika další pomoc při restrukturalizaci místního zdravotního systému, včetně pomoci s přípravou na budoucí členství Ukrajiny v Evropské unii.

“Ukrajinští zdravotníci odvádí v těžkých podmínkách neuvěřitelnou práci. Jsem přesvědčen, že Česká republika pro ně může udělat mnohé. Zdravotnictví je a zůstane jednou z priorit české pomoci i pro tento rok. V návaznosti na potřeby obyvatel se i dále budeme zaměřovat na posílení primární péče, stejně jako na tak potřebnou rehabilitační péči a péči o duševní zdraví. Jsem rád, že čeští zástupci aktivně pracují na spolupráci s dalšími mezinárodními partnery, aby naše pomoc byla co nejefektivnější a dostala se k těm nejpotřebnějším,” řekl vrchní ředitel sekce legislativy a práva Radek Policar, který delegaci vedl.


Jste spokojeni s obsahem této stránky?