Zasedání ministrů zdravotnictví členských států EU dnes dosáhlo politické shody nad návrhem směrnice o uplatňování práv pacientů v přes hraniční zdravotní péči

Vytvořeno: 8. 6. 2010 Poslední aktualizace: 8. 6. 2010


Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková se dnes v Lucemburku zúčastnila zasedání ministrů zdravotnictví členských států EU v rámci jednání Rady pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (Rada EPSCO). Jedním z hlavních výsledků jednání je dosažení politické shody členských států nad návrhem směrnice Evropského parlamentu a Rady o uplatňování práv pacientů v přes hraniční zdravotní péči.
 
„Jedná se o významný návrh, který by měl vést zajištění práv pacientů při plánovaném čerpání zdravotní péče v jiném členském státu EU,“ říká Dana Jurásková, ministryně zdravotnictví a dodává: „Pacienti budou mít právo cíleně vyhledat zdravotní péči v jiném členském státu EU a obdržet úhradu nákladů na tuto péči ve výši, v jaké by jim byla poskytnuta na území země, kde jsou pojištění.“
 
Dohodnuté znění směrnice je výsledkem téměř dvouletých složitých jednáních na expertní i politické úrovni. Významný podíl na nich mělo i české předsednictví. Hlavním cílem bylo zajistit nároky pacientů při čerpání péče v zahraničí, a zároveň neohrozit finanční stabilitu různorodých zdravotních systémů členských států EU. Zároveň bylo také nutné zajistit, aby poskytování zdravotní péče bylo především kvalitní a bezpečné.
 
Návrh zároveň nastavuje rámec pro spolupráci členských států, zejména v oblasti elektronického zdravotnictví, rozvoje evropských referenčních sítí poskytujících vysoce specializovanou péči či hodnocení zdravotnických technologií.
 
K postoji Rady se nyní ještě musí vyjádřit Evropský parlament. Lze očekávat další intenzivní diskuse, neboť ani na této půdě nebude lehké najít shodu.Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166.
Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tis@mzcr.cz
 

Přílohy

Typ souboru: doc
TK_8_6_2010.doc (149,50 KB)

Jste spokojeni s obsahem této stránky?