Zákaz kouření přijaly jižní Čechy bez problémů. Tržby restaurací rostou, rušení nočního klidu ubývá

Vytvořeno: 4. 10. 2017 Poslední aktualizace: 4. 10. 2017

Zákon omezující kouření v restauracích, barech a hospodách je v účinnosti čtyři měsíce. Přes 65 % obyvatel Jihočeského kraje proti nové legislativě nic nenamítá, 26 % respondentů dokonce konzumuje více než předtím. Ve sledovaném období překvapivě klesl i počet případů rušení nočního klidu. Tyto a další závěry vyplývají z exkluzivního průzkumu Ministerstva zdravotnictví ČR, který byl uveřejněn při příležitosti konání osvětové kampaně „Poslední típnutí“ na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.  

Česká republika se stala jednou z posledních zemí Evropské unie, která přijala protikuřáckou legislativu. Odborníci na závislosti nový zákon vítají. Téměř každé páté úmrtí u nás je spojeno s kouřením.  Riziko se však netýká pouze aktivních kuřáků, ale i jejich okolí.

 

 

Mladí přestávají kouřit   

Počet mladých kuřáků ve věku od 18 do 26 let v České republice patří mezi nejvyšší v Evropské unii. Podle výsledků exkluzivního průzkumu Ministerstva zdravotnictví ČR však obliba cigaret mezi mladými v Jihočeském kraji, stejně tak jako ve všech dalších krajích, kde byl výzkum prováděn, klesá. Největší podporu tzv. protikuřáckému zákonu vyjadřují právě mladí lidé v této věkové skupině. Ani mezi staršími lidmi však není kritiků mnoho. Pouze 1 z 3 respondentů uvedl, že nová pravidla vnímá negativně. Regulaci obecně podporují lidé s vysokoškolským vzděláním a obyvatelé měst. Méně zastánců má pak nový zákon zejména na venkově.

„Poslední průzkum prakticky jen potvrdil zjištění všech předešlých z ostatních krajů. Česká republika díky přijetí tzv. protikuřáckého zákona vykročila správným směrem ke zdravější, odpovědnější a ohleduplnější společnosti,“ říká náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

 

 

Méně kouře, více konzumace

Obavy z menší míry konzumace v restauracích, barech a hospodách se po čtyřech měsících účinnosti zákona nenaplnily. Více než polovina obyvatel kraje (52 %) svou míru konzumace nezměnila. Restaurace bez kouře dokonce lákají obyvatele Jihočeského kraje k vyšší konzumaci – 26 % dotázaných si nyní dopřeje více než předtím.

 

 

Kuřáci chtějí přestat

Záměr Ministerstva zdravotnictví ČR pomoci kuřákům s jejich zlozvykem se stává skutečností. Z šetření vyplývá, že každý čtvrtý kuřák plánuje díky novému zákonu svůj zlozvyk omezit, nebo se ho úplně zbavit.  V Jihočeském kraji mohou závislí kuřáci vyhledat odbornou pomoc například v centru pro závislé na tabáku při Nemocnici České Budějovice nebo se bezplatně informovat o boji se svou závislostí na Národní lince pro odvykání kouření (tel.: 800 350 000).

Ministerstvo zdravotnictví ČR v současné době realizuje osvětovou kampaň „Poslední típnutí“, která po Brně, Ostravě, Hradci Králové, Liberci a Plzni zavítá naposledy ve středu 4. října také do Českých Budějovic. U edukativního stanu na náměstí Přemysla Otakara II. se budou lidé moci od 13:00 do 16:00 informovat o problematice spojené s kouřením.

 

Počet případů rušení nočního klidu je nejnižší za tři roky

K argumentům kritiků nové legislativy patřilo taktéž varování před navýšením počtu případů rušení nočního klidu. To měli zapříčinit kuřáci, kteří jsou nově nuceni odklepávat do popelníků před vchody do regulovaných zařízení. To se v jihočeském krajském městě nepotvrdilo. Podle statistik Městské policie České Budějovice je totiž počet případů rušení nočního klidu nejnižší za poslední tři roky.

Zatímco od června do srpna roku 2015 řešili českobudějovičtí strážníci 189 případů rušení nočního klidu a ve stejném období v roce 2016 dokonce 231 případů, v roce 2017 to bylo už jen 149. Nutno podotknout, že tato čísla se netýkají pouze případů vztahující se na kuřáky před hospodami, ale také například na hlasitou hudbu vycházející z podniků.

 

 

Informace k akci Poslední típnutí v Českých Budějovicích:

Datum: středa 4. října 2017

Čas: 13:00–16:00

Místo: náměstí Přemysla Otakara II.

 

Hosté:

  • Lenka Kostelecká, Ministerstvo zdravotnictví ČR, odbor zdravotních služeb
  • Dagmar Smitková, Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje se sídlem v Českých Budějovicích
  • Milena Kambová, Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje se sídlem v Českých Budějovicích
  • Vladislava Salajková, Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje se sídlem v Českých Budějovicích

 

Co se na akci dozvíte:

  • Jaké změny tzv. protikuřácký zákon přinesl
  • Co na něj říkají obyvatelé Jihočeského kraje
  • Jaké změny v souvislosti s novým zákonem zmapovali krajští hygienici
  • Proč a jak přestat kouřit
  • Kde najít odbornou pomoc, když se s kouřením rozhodnete skoncovat

 

Kde hledat pomoc:

  • Centrum pro závislé na tabáku

Nemocnice České Budějovice

B. Němcové 585/54

370 87 České Budějovice

tel.: 387 878 732

 

Akcí bude provázet moderátor Ondřej Urban.

Ochrana nekuřáků

Česká republika tento rok, jako jedna z posledních zemí v Evropské unii, přijala zákon omezující kouření ve vnitřních prostorách restaurací, hospod, barů a dalších zařízení. Vnímání této novinky chránící především nekuřáky a zaměstnance podniků od pasivního kouření, ale v konečném důsledku i samotné kuřáky, měl za cíl zjistit průzkum, který si nechalo zpracovat Ministerstvo zdravotnictví ČR. Průzkum probíhal na začátku září na reprezentativním vzorku 516 obyvatel Jihočeského kraje z on-line panelu společnosti IPSOS.

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví́ ČR, tel.: 224 972 166
Odbor komunikace s veřejností́, e-mail: tisk@mzcr.cz
 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?