Vyjádření ministra zdravotnictví k výhrůžkám představitelů praktických lékařů

Vytvořeno: 13. 9. 2016 Poslední aktualizace: 13. 9. 2016

Výhrůžky tzv. stávkou představiteli Sdružení praktických lékařů v okamžiku, kdy ještě zdaleka neskončila jednání o úhradách pro příští rok, považuji za naprosto nepřijatelné. Ministerstvu zdravotnictví se podařilo opakovaně zajistit navýšení finančních prostředků jak pro lékaře a sestry, tak pro zdravotnická zařízení.

Opakovaně jsme deklarovali, že se snažíme zajistit navýšení plateb všem segmentům poskytovatelů zdravotní péče, včetně praktických lékařů pro dospělé. Nicméně za prioritu považujeme řešení vážné personální situace v některých nemocnicích.

Podle statistik ministerstva zdravotnictví činí průměrný hrubý plat lékaře v nemocnici 38 000 Kč měsíčně bez přesčasové práce. Oproti tomu příjem průměrné ordinace praktického lékaře přesahuje 200 000 Kč.

Vyzývám proto praktické lékaře, aby si přestali brát pacienty jako rukojmí a vrátili se k jednacímu stolu. Dobře vědí, že jednání zdaleka nebyla ukončena a ministerstvo zdravotnictví jasně deklarovalo svou vstřícnost v rámci možných ekonomických mantinelů. Musím však jasně prohlásit, že odmítáme návrhy představitelů praktických lékařů, aby byly sníženy platby nemocnicím.

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?