Vláda udělila souhlas s mimořádným opatřením, kterým Ministerstvo zdravotnictví stanoví úhrady dalších mimořádně dodaných antibiotik, a to od 1. března 2023

Vytvořeno: 15. 2. 2023 Poslední aktualizace: 17. 2. 2023

Vydáním mimořádného opatření Ministerstvo zdravotnictví stanoví od 1. března 2023 na 12 měsíců úhradu mimořádné dodávky léčivého přípravku registrovaného v Portugalsku. Díky tomu k bude k dispozici dalších 25 tisíc balení antibiotik s obsahem amoxicilinu a kyseliny klavulánové.

„Tyto léky budou pacientům plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Toto můžeme udělat jen díky novele zákona o léčivech, účinné od 1. prosince, kterou na náš návrh Parlament schválil v minulém roce. Díky mimořádným a urychleným dodávkám jsme schopni lépe čelit problematické situaci týkající se dostupnosti antibiotik. Situace v České republice se i díky tomu postupně stabilizuje,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Ministerstvo zdravotnictví pracuje i na dlouhodobém koncepčním řešení. Do konce února půjde do meziresortního připomínkového řízení další novela zákona o léčivech, která by měla zmírnit dopady výpadků na dostupnost léčiv pro pacienty v ČR. Novela má mj. za cíl stanovit výrobcům léčiv povinnost zajistit, po oznámení výpadku, pro české pacienty dodávky odpovídající spotřebě na 1-2 měsíce, což zajistí čas a vytvoří prostor pro minimalizaci dopadů výpadku.

Nad rámec legislativy také Ministerstvo zdravotnictví plánuje vytvořit stálý tým, který se bude zabývat monitoringem dodávek ve vztahu k aktuálním i předpokládaným spotřebám a jednáním s výrobci tak, aby bylo možné v maximální míře předcházet výpadkům, případně zmírnit dopady nedostupnosti léčiv na pacienty.


Jste spokojeni s obsahem této stránky?