Vláda ČR pomůže zraněným občanům Ukrajiny v rámci humanitárního programu MEDEVAC

Vytvořeno: 27. 2. 2014 Poslední aktualizace: 27. 2. 2014

Kabinet Bohuslava Sobotky se zapojí do mezinárodní humanitární pomoci vůči Ukrajině prostřednictvím programu MEDEVAC. Vláda ČR tímto rozhodnutím reaguje na tíživou situaci ukrajinských občanů, kteří byli zraněni v důsledku politického konfliktu a občanských nepokojů, jež v posledních měsících sužují Ukrajinu.
 

Na základě dnešního usnesení vlády vyšle ČR zítra na Ukrajinu dva speciální letouny Casa a Airbus s humanitární pomocí, které by měly dopravit do ČR přes dvě desítky zraněných občanů Ukrajiny. Ti budou ošetřeni a léčeni v rámci humanitárního programu MEDEVAC. Hospitalizováni budou ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, Fakultní nemocnici v Motole, Ústřední vojenské nemocnici a ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Pacienti byli vybráni ve spolupráci s paramediky z mise Člověk v tísni.

Česká republika vnímá složitý politický konflikt na Ukrajině, který si vyžádal mrtvé i zraněné, s velkými obavami. Kromě pomoci v oblasti diplomatického řešení se vláda ČR rozhodla pomoci Ukrajině i poskytnutím lékařské péče. Proto česká vláda nabídla Ukrajině pomocnou ruku v rámci speciálního humanitárního programu MEDEVAC, díky němuž dopravíme do ČR k ošetření více než dvacet těžce zraněných ukrajinských občanů,“ řekl premiér ČR Bohuslav Sobotka k rozhodnutí vlády.

Pacientům z Ukrajiny chceme poskytnout maximální možnou lékařskou péči, fakultní nemocnice budou na jejich převoz a hospitalizaci připraveny. Jedná se o velmi těžce zraněné, kteří po násilných střetech s policejními pořádkovými silami trpí různými zraněními, jako jsou mnohočetná střelná zranění například hrudníku, hlavy či zranění vnitřních orgánů,“ doplnil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

 

Program MEDEVAC

Program MEDEVAC, který je v gesci Ministerstva vnitra ČR, slouží především k léčbě vážně nemocných dětí z oblastí postižených válkou či jinými krizemi, kterým nebylo možné zajistit léčbu v místních podmínkách. Program spravuje Ministerstvo vnitra ČR ve spolupráci s ministerstvy zahraničních věcí, zdravotnictví a obrany. Funguje od roku 1993, kdy vznikl jako reakce na válečný konflikt v Bosně a Hercegovině následovaný válečným konfliktem v Kosovu. Rozšíření pomoci do severní Afriky schválila vláda na návrh Ministerstva vnitra ČR v červnu loňského roku.

Od roku 1993 bylo v rámci programu MEDEVAC léčeno celkem 165 pacientů (převážně dětí) z Bosny a Hercegoviny (17), Kosova (40), Čečenska (1), Iráku (42), Pákistánu (10), Afghánistánu (14), Kambodže (7), Libye (17) a Myanmaru/Barmy (3) a Sýrie (14).

 

zdroj: http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vlada-cr-pomuze-zranenym-obcanum-ukrajiny-v-ramci-humanitarniho-programu-medevac-116297/

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?