V ČR je další případ pacienta s podezřením na MERS

Vytvořeno: 3. 7. 2015 Poslední aktualizace: 3. 7. 2015

Ministerstvo zdravotnictví informuje veřejnost o druhém případu pacienta s podezřením na nákazu koronavirem MERS. Jedná se o 33 letého muže z Moravskoslezského kraje, který je průvodcem cestovní kanceláře a byl na týdenním pobytu v Koreji, konkrétně v Soulu, ze kterého se vrátil 29. června.

Včera vyrazil z Brna s autobusem turistů jako průvodce zájezdu do Polska. Autobus jel po trase Olomouc-Ostrava a právě v Ostravě průvodce svou cestu ukončil s příznaky celkové slabosti a horečkou nad 39 stupňů. Celý autobus pokračoval ještě chvíli v cestě, nikde nezastavoval, následně byl dle pokynu epidemiologa navrácen z polského Krakova, aniž by cestující měli možnost opustit autobus.

Pacienta převezl speciální team určený pro zásahy při podezření na výskyt závažných infekčních onemocnění. Muž je nyní již hospitalizován v Nemocnici na Bulovce a do Státního zdravotního ústavu byly odeslány vzorky k provedení testu.

„Další postup se bude odvíjet od toho, zda testy potvrdí nebo vyvrátí podezření na MERS, výsledek bychom měli mít dnes kolem čtvrté odpoledne. Riziko přenosu nákazy na ostatní cestující z autobusu není nulové, jde o klimatizovaný prostor s cirkulací vzduchu. Proto bylo rozhodnuto o karanténě celé výpravy, která se momentálně nachází v Ostravě. O cestující je postaráno, je jim podáváno dostatečné množství tekutin a mají zajištěnu stravu, “ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Přesné místo pobytu cestujících v karanténě nebudeme upřesňovat, stejně jako název cestovní kanceláře. O výsledcích testu budeme veřejnost prostřednictvím médií neprodleně informovat.

 

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166
Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?