V České republice stále přetrvává plošná chřipková epidemie

Vytvořeno: 15. 2. 2019 Poslední aktualizace: 15. 2. 2019

 

V sedmém kalendářním týdnu tohoto roku je celková nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky na úrovni 1 684 nemocných na 100 000 obyvatel, což při porovnání s minulým týdnem představuje pokles o 4,2%.

„Nejnovější údaje potvrzují, že i přes mírný pokles nemocnosti nadále probíhá plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkuluje převážně virus chřipky typu A,“ uvedla Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Pokles je evidován ve všech věkových skupinách kromě dospělých, kde ve věkové skupině nad 60 let věku pozorujeme pokračující nárůst nemocnosti. Nejvyšší nemocnost je hlášena z krajů Libereckého, Zlínského, Moravskoslezského a Olomouckého.

„Doporučujeme občanům pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku
a po cestě hromadnou dopravou si vždy umýt ruce. Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů. Pokud již nemocní jste, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“
upozorňuje Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Národní referenční laboratoř pro chřipku a oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi vývoj nemocnosti i nadále monitorují.

Ve fázi plošné epidemie chřipky je i nadále většina evropských států včetně našich sousedů. Plošnou epidemii i nadále hlásí Německo a Rakousko, Polsko však již udává regionální výskyt a Slovensko hlásí lokální ohniska. Převažuje stále virus typu chřipky A (A/H1N1), ale v řadě zemí, s různou intenzitou, zároveň cirkuluje i virus A/H3N2. Turecko, Ukrajina, Uzbekistán, Lucembursko, Francie a Izrael uvádí dominanci viru typu A/H3.

 

 

Veškerá aktuální data naleznete na webu Státního zdravotního ústavu:

http://www.szu.cz/tema/prevence/chripkova-sezona-2018-2019


Odbor komunikace s veřejností
Kontakt pro média: Ing. Gabriela Štěpanyová, tisková mluvčí, tel.: 224 972 167, e-mail: tisk@mzcr.cz

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?