V České republice jsou k dispozici modifikované vakcíny

Vytvořeno: 12. 9. 2022 Poslední aktualizace: 12. 9. 2022

Do České republiky byla dodána adaptovaná vakcína Comirnaty Original/Omicron BA.1 a v nejbližších době bude na očkovacích místech dostupná také adaptovaná vakcína Spikevax bivalent Original/Omicron BA.1.

Náměstek ministra Josef Pavlovic a hlavní hygienička Pavla Svrčinová na tiskové konferenci

Evropská komise vydala na základě doporučení Výboru pro humánní léčivé přípravky (CHMP) a Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) rozhodnutí o registraci vakcíny Comirnaty Original/Omicron BA.1, a Spikevax bivalent Original/Omicron BA.1, čímž schválila použití těchto bivalentních vakcín. Oba druhy modifikovaných vakcín budou k dispozici jak na očkovacích místech, tak i u praktických lékařů.

Vakcínu Comirnaty Original/Omicron BA.1 lze podat pouze jako posilující dávku osobám od 12 let s odstupem 3 měsíců od poslední dávky. Předpokládaný termín spuštění registrací je od pondělí 12. září 2022, avšak některá očkovací místa mohla zahájit očkování dříve. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje kontrolovat dostupnost u konkrétního očkovacího místa na: crs.uzis.cz.

V nejbližších dnech bude na očkovacích místech dostupná také adaptovaná vakcína Spikevax bivalent Original/Omicron BA.1. Vakcínu lze podat pouze jako posilující dávku osobám od 12 let s odstupem 3 měsíců od poslední dávky.

Pro základní očkovací schéma jsou tak i nadále využívány vakcíny s původním složením. První dvě dávky lze podat na očkovacích místech bez registrace, nebo ve standardních režimu po provedení registrace na: crs.uzis.cz.

Další informace naleznete na stránkách Ministerstva zdravotnictví: www.ceskoockuje.cz a covid.gov.cz.


Odbor komunikace s veřejností
Mgr. Ondřej Jakob, ředitel odboru komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?