V České republice bylo potvrzeno dalších 6 nových případů Pandemic (H1N1) 2009

Vytvořeno: 23. 7. 2009 Poslední aktualizace: 23. 7. 2009

V Národní referenční laboratoři pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu bylo dne
23. července 2009 potvrzeno dalších 6 případů infekce virem Pandemic (H1N1) 2009. V České republice je tak k 23. červenci 2009 hlášeno celkem 38 případů této infekce.

Jedná se o následující případy:

18letou ženu, která se 17. července 2009 vrátila z pobytu ve Velké Británii. První chřipkové příznaky se u ženy objevily dne 16. července 2009. Dne 21. července 2009 byla žena pro zhoršení obtíží vyšetřena ve FN Bulovka
a po zajištění odběru biologického materiálu byla s ohledem na klinický stav ponechána v domácí izolaci. Antivirotika nebyla podána. V současné době je žena v klinicky dobrém zdravotním stavu. V kontaktu s ní byla matka, která je toho času bez obtíží.

Osmiletou dívku, která byla v ČR v kontaktu s rodinným příslušníkem trvale žijícím ve Velké Británii, který měl během návštěvy v ČR lehké chřipkové příznaky. Současně se jedná o kontakt 29. potvrzeného případu. První chřipkové příznaky se u dívky objevily dne 21. července 2009. Téhož dne byla vyšetřena ve FN Bulovka a po zajištění odběru biologického materiálu byla s ohledem na klinický stav ponechána v domácí izolaci. Antivirotika nebyla podána. V současné době je dívka v dobrém klinickém stavu.

33letou ženu, která se vrátila do ČR z rekreačního pobytu v Peru dne 20. července 2009. První chřipkové příznaky se u ženy objevily 15. července 2009. Dne 22. července byla žena vyšetřena ve Fakultní Thomayerově nemocnici a po zajištění odběru biologického materiálu byla s ohledem na klinický stav ponechána v domácí izolaci. Antivirotika nebyla podána. V současné době je žena v dobrém klinickém stavu. V kontaktu s ní byl bratr, který je toho času bez obtíží.

15letou dívku, která se 17. července 2009 vrátila ze studijního pobytu ve Velké Británii. První chřipkové příznaky se u dívky objevily dne 17. července 2009. Dne 20. července 2009 byla dívka pro zhoršení obtíží vyšetřena v KICH Brno a po zajištění odběru biologického materiálu byla s ohledem na klinický stav ponechána v domácí izolaci. Antivirotika nebyla podána. V současné době je dívka v dobrém klinickém stavu. V kontaktu s ní byli rodinní příslušníci, kteří jsou toho času bez obtíží.

27letého muže, který se dne 16. července vrátil z pobytu ve Velké Británii. První příznaky se u muže vyskytly 16. července 2009. Dne 20. července muž navštívil svého praktického lékaře a odtud byl poslán na infekční oddělení nemocnice Jihlava, kde mu byl proveden odběr biologického materiálu a následně byl hospitalizován. Antivirotika nebyla podána. V současné době je muž v dobrém klinickém stavu v domácí izolaci.

24letou ženu, která se 17. července vrátila se svým přítelem (viz výše) z pobytu ve Velké Británii. První příznaky se u ženy objevily 19. července 2009. Dne 20. července 2009 žena navštívila svého praktického lékaře a odtud byla poslána na infekční oddělení nemocnice Jihlava, kde jí byl proveden odběr biologického materiálu a následně byla hospitalizována. Antivirotika nebyla podána. Žena je nadále hospitalizována z důvodu bakteriální komplikace a byla ji nasazena antibiotika.

Ve všech šesti případech je z epidemiologického i léčebného hlediska situace řešena standardním způsobem.

Tisková zpráva v originální verzi – viz níže „Přílohy“

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166.

Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tis@mzcr.cz

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?