V České republice byl potvrzen šestý případ A/H1N1

Vytvořeno: 18. 6. 2009 Poslední aktualizace: 18. 6. 2009

Dne 18. června v odpoledních hodinách byl Národní referenční laboratoří pro chřipku SZÚ potvrzen výskyt šestého případu infekce virem chřipky A/H1N1. 


Pozitivně testovaným je dospělý 34letý muž z Kroměříže, který přicestoval z New Yorku přes Amsterodam a Mnichov zpět do České republiky dne 7. června 2009. Čtyři dny po příjezdu se u muže objevily první příznaky a dne 17. června 2009 vyhledal lékařské ošetření. Odtud byl odeslán na infekční oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, kde mu byl proveden odběr materiálu na virologické vyšetření. Vzorky byly obratem vyšetřeny ve Zdravotním ústavu Ostrava, odkud byly odeslány do Národní referenční laboratoře ke konfirmaci. Onemocnění mělo celkově lehký průběh, a proto nebyla nutná hospitalizace. V současné době je muž ve velmi dobrém klinickém stavu v domácím ošetření.


Osoby, které byly s nemocným v kontaktu (3 osoby, se kterými pobýval v New Yorku) jsou bez obtíží. Jeden ze dvou rodinných kontaktů je od 16. června 2009 hospitalizován v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně s diagnózou horečnaté infekce horních cest dýchacích, materiál na vyšetření byl odebrán vyšetřen ve Zdravotním ústavu v Ostravě. Výsledek vyšetření je negativní. U potvrzeného případu ani u ostatních kontaktů nebyla podána antivirotika. 


Jedná se o další izolovaný případ importované infekce na území České republiky, který není v současné době nijak překvapující. Z epidemiologického i léčebného hlediska je situace řešena standardním způsobem.


Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166


Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tis@mzcr.cz


Originální verze tiskové zprávy – viz „Přílohy“

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?