Umění jako mocná zbraň. Výstava na Ministerstvu zdravotnictví zobrazuje boj za mír na Ukrajině

Vytvořeno: 26. 9. 2022 Poslední aktualizace: 26. 9. 2022

Ministerstvo zdravotnictví pořádá výstavu reflektující válku na Ukrajině. Chodby resortu zaplnily obrazy od mladých umělců z celého světa. Cílem je přinést návštěvníkům i zaměstnancům jasné poselstvíUkrajina dnes bojuje za svou svobodu a umění jako mocná zbraň nestojí v tomto boji stranou.

Výstava obrazů Maluji mír na Ministerstvu zdravotnictvíKdyž válka začala, založila „Umělecká škola“ v Chersonu umělecký projekt „Maluji mír“, ke kterému se připojilo 1200 mladých umělců (ve věku od 7 do 15 let) z jedenácti zemí.

Projekt „Kreslím mír“ se následně připojil k 20. mezinárodnímu fóru „Golden Easel“, které iniciovalo štafetu míru. K této příležitosti byla uspořádána řada výstav „Kreslím mír“ v mnoha zemích, a sice Mexiku, České republice, Bulharsku, Ukrajině, Slovensku, Tchaj-wanu, Švýcarsku, Turecku, Norsku a další jsou připravované v Litvě, Izraeli, Japonsku.

„Tato iniciativa je jednoznačně odrazem obrovské solidarity s Ukrajinou, jejíž lid netouží po ničem jiném než po ukončení tohoto válečného konfliktu a nastolení míru, neboť tento konflikt stál Ukrajinu nespočet lidských životů a spoustu lidí připravil o jejich domov. Výstava je však výjimečná tím, že reflektuje vnímání války a míru prismatem těch nejmladších – dětí a mladých umělců,“ řekl Vlastimil Válek.

Výstava obrazů Maluji mír na Ministerstvu zdravotnictví

První výstava, kterou odstartovalo hnutí Štafeta míru po celém světě, byla zahájena 21. dubna 2022 v České republice v Centru Jana Ámose Komenského v Přešticích s podporou nadace Sutnar – Nadace Radoslava a Elaine Sutnarových.

„K misi Centra Jana Ámose Komenského při CČE v Přešticích patří jednoznačně služba potřebným i podpora projektů jako je tento,poznamenal Jan Satke.

„Vlastně Komenský i Sutnar byli běženci a v cizině se angažovali proti zlu války, které je vyštvalo z jejich domovů,dodává doc. Josef Mištera. 

„Cílem výstavy je ukázat celému světu, že Ukrajinci jsou lidé nezdolní, silní duchem, vzdělaní, s bohatou kulturou a tradicemi, lidé, kteří sní o světě v míru, plného svobody a demokracie, ke kterému patří,“ uvedla kurátorka projektu prof. Julie Slipičová.


Odbor komunikace s veřejností
Mgr. Ondřej Jakob, ředitel odboru komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz


Jste spokojeni s obsahem této stránky?