TZ: Ministři zdravotnictví České republiky a Rakouska jednají o vzájemné spolupráci.

Vytvořeno: 6. 10. 2008 Poslední aktualizace: 6. 10. 2008
TISKOVÁ ZPRÁVA

                                   6. 10. 2008

 

 

Ministři zdravotnictví České republiky a Rakouska jednají o vzájemné spolupráci

 

V pondělí 6. října 2008 se koná ve Znojmě setkání rakouské spolkové ministryně zdravotnictví, rodiny a mládeže Andrey Kdolsky a českého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Ti se kromě pracovního setkání zúčastní rovněž společného oběda, návštěvy znojemské nemocnice a ve 14 hodin setkání s novináři. Přítomni budou rovněž první náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr, vyslankyně Velvyslanectví Rakouské republiky v Praze Adelheid Folie, hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek, starosta města Znojma Petr Nezveda a ředitel nemocnice ve Znojmě MUDr. Miroslav Kavka.

 

Hlavními tématy setkání budou zdravotnické priority České republiky pro předsednictví v Radě Evropské unie, rakouský systém podpory zdravotnického výzkumu a specializačního vzdělávání lékařů, nedostatek sester, práce lékařů v zahraničí, přeshraniční poskytování zdravotní péče v rámci Evropské unie a zejména projekt přeshraniční integrované zdravotní péče jižní Morava – dolní Rakousko, který se právě v těchto dnech rozbíhá. „Zdravotní péče se v současnosti zastavuje na hranici. Pokud by však tyto služby mohly překračovat hranice, mohly by být v určitých případech rychleji dostupné. Pokud jde o neustále rostoucí tlak na náklady v oblasti zdravotních služeb, je nutno je sladit na obou stranách hranice a využívat synergické efekty. Projekt stanoví první kroky v oblasti péče v nemocnici, lékařské záchranné služby a zmapování situace ve zdravotnictví na obou stranách hranice,“ vysvětluje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.  

 

Projekt přeshraniční integrované zdravotní péče potrvá až do 31. března 2011 a bude stát 580 tisíc Euro. Přeshraniční struktury v oblasti zdravotnictví a plánování zdravotnictví budou ale existovat i po skončení projektu a budou integrovány do každodenní práce: mezi Krajským úřadem Jihomoravského kraje a holdingovou společností klinik Dolního Rakouska (NÖ Landeskliniken-Holding), mezi záchrannými službami Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska, mezi jednotlivými nemocnicemi a mezi poskytovateli služeb při plánování zdravotnictví. Již nyní jsou naplánovány další kooperace.

 

 
Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166
Mgr. Tomáš Cikrt, e-mail: tis@mzcr.cz

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?