Tisková zpráva: Ministryně zdravotnictví a její první náměstek se nechali očkovat proti sezónní chřipce

Vytvořeno: 16. 10. 2009 Poslední aktualizace: 16. 10. 2009

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, první náměstek ministryně Marek Šnajdr, náměstkyně pro zdravotní péči Markéta Hellerová, náměstek pro legislativu Martin Plíšek a hlavní hygienik Michael Vít podstoupili očkování vakcínou proti sezónní chřipce. Chtějí tak poukázat na důležitost tohoto očkování a upozornit, že by lidé neměli sezónní chřipku podceňovat. Navíc v současné době, kdy hrozí možnost vypuknutí pandemie chřipky A (H1N1), je toto očkování dvojnásob důležité. Vakcínu jim ve své ordinaci aplikoval MUDr. Václav Šmatlák, předseda Sdružení praktických lékařů ČR.

Sezónní chřipka má stále závažnější charakter, přičemž jednoznačně nejúčinnější ochranou je očkování. „Svým osobním příkladem chci nejen upozornit na důležitost očkování proti sezónní chřipce, ale také povzbudit českou veřejnost k většímu zájmu o vakcinaci,“ říká ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Očkování je ideální podstoupit v období před předpokládaným výskytem chřipky, tedy nejpozději do poloviny prosince. Navíc viry, které chřipku způsobují, mutují a je nezbytné nechat se očkovat každý rok.

„V letošním roce je očkování proti sezónní chřipce obzvláště důležité. Díky němu mohou lidé významně snížit riziko, že budou oslabeni běžnou sezónní chřipkou v okamžiku, kdy se setkají s chřipkou pandemickou,“ upozorňuje první náměstek ministryně Marek Šnajdr a dodává: „Sezónní chřipka každoročně postihne přibližně 5 až 15 % české populace a jedná se o nejčastější onemocnění v zimních měsících.“

V České republice se proti sezónní chřipce nechává očkovat téměř nejméně lidí v rámci zemí EU.  Každý rok je to pouze 7 – 8% obyvatel. Celková cena očkování, tedy očkovací látka včetně její aplikace, se pohybuje zhruba kolem 300 korun. Navíc v ČR je pro osoby nad 65 let věku a pro osoby s vybranými rizikovými diagnózami očkování zdarma.

 

Celé tiskové prohlášení – viz níže „Přílohy“:

Fotoreportáž:

p_ministryne_s_V_Smatlakem.JPG

Ministryně Dana Jurásková s předsedou Sdružení praktických lékařů ČR
Václavem Šmatlákem….

ockovani_p_ministryne.JPG

…a při očkování panem předsedou,

ockovani_1_namestek.JPG

… kterého se zúčastnil rovněž 1. náměstek ministryně zdravotnictví
Marek Šnajdr,

ockovani_namestyne_M_Hellerova.JPG

…jakož i náměstkyně pro zdravotní péči Markéta Hellerová

ockovani_h_hygienik.JPG

a hlavní hygienik ČR Michael Vít.

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166

Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tis@mzcr.cz

 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?