Svatopluk Němeček: transplantační medicína zachraňuje životy

Vytvořeno: 29. 4. 2016 Poslední aktualizace: 29. 4. 2016

„S nadšením jsem přijal statistiky, které potvrzují, že už od prvních měsíců letošního roku se díky podpoře transplantační medicíny úhradovou vyhláškou podařilo zachránit více pacientů. Cílenou podporou české transplantologie se povedlo zvýšit počty dárců orgánů a zachránit více lidských životů. Jsem hrdý na další zlepšení  ve špičkové české transplantologii,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. 

Od začátku letošního roku je transplantační medicína podpořena v úhradové vyhlášce 10 000 korun za každého pacienta, který je příjemcem orgánu nebo orgánů od zemřelého dárce. Nová úprava odráží snahu Ministerstva zdravotnictví maximálně podporovat transplantační program. Smysl tohoto výkonu je označit nemocnici, která provedla indikaci odběru orgánu nebo orgánů od zemřelého dárce a uhradit jí náklady, které jsou s indikací spojeny.

 

 

Ředitel Koordinačního střediska transplantací Miloš Adamec upřesnil, že statistická data za první 4 měsíce roku 2016 prokazují tento účinek zavedení signálního kódu, který odměňuje nemocnice indikující dárce orgánů. Už nyní se zvýšily počty dárců orgánů oproti stejnému období loňského roku zhruba o čtvrtinu. Jde již o 97 lidí oproti 75 za stejné období roku 2015.

„Takový příliv dárců se logicky projevil ve vyšší transplantační aktivitě, nejlépe je to vidět u provedených transplantací plic za první 4 měsíce 2016, kterých je již 18. Tento příznivý trend může dále zkracovat čekací doby na transplantaci u našich pacientů a snižovat úmrtnost nemocných na čekacích listinách. Už nyní se držíme na úrovni dosud transplantačně rekordního roku 2014 a věřím, že se nám takto pozitivní rekord podaří letos překonat,“ popsal situaci ředitel Miloš Adamec.

Nejčerstvější údaje od začátku roku až ke včerejšímu dni hovoří již o 311 provedených transplantacích. „Pro pacienty čekající na transplantaci mám tedy na závěr dvě důležitá ujištění. Zaprvé, neustále se českým lékařům daří snižovat počet úmrtí pacientů na čekacích listinách, tedy těch, kteří se orgánu nedočkají. A zadruhé, zkracuje se čekací doba. Na konci všeho snažení transplantologů je tedy stále víc a více zachráněných životů a to je to nejdůležitější,“ uzavřel ministr Němeček. 

Veškeré statistiky najdete na webu Koordinačního střediska transplantací: http://www.kst.cz.

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166
Odbor komunikace s veřejností, e-mail: 
tisk@mzcr.cz

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?