Roadshow kampaně Studuj zdrávku zavítala do Hradce Králové

Vytvořeno: 7. 2. 2020 Poslední aktualizace: 7. 2. 2020

Roadshow Ministerstva zdravotnictví ke kampani Studuj zdrávku pokračovala v Hradci Králové. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch společně s odborníky z Fakultní nemocnice Hradec Králové a sestrami z místní domácí zdravotní péče besedoval s žáky sedmých, osmých a devátých tříd na ZŠ Úprkova a ZŠ Josefa Gočára. Žáci se dozvěděli nejen proč má smysl studovat zdrávku, ale také co konkrétně obnáší práce záchranáře či sestry a jak velký rozsah činností mohou absolventi těchto oborů vykonávat. Ministr zdravotnictví zdůraznil, že zdravotnická profese se stává pro budoucí i současné studenty jistotou při hledání dalšího uplatnění. Celé odpoledne také probíhal program v interaktivní zóně Studuj zdrávku v OC Atrium.

„Zdravotnictví je jeden z nejdůležitějších oborů lidské činnosti. Zdravotní péči totiž potřebuje každý z nás, a to od narození až do konce života. Roadshow Studuj zdrávku mladým lidem ukazuje možnosti a široké uplatnění napříč celým zdravotnictvím. Pokud se člověk rozhodne pracovat v nelékařských zdravotnických oborech, tvoří právě zdrávka základ pro jeho rozvoj. My jsme za ministerstvo rozjeli tuto kampaň proto, abychom mladým lidem ukázali, že studovat zdrávku a pomáhat druhým má smysl. Snažíme se jim představit, co to všechno obnáší. Proto se studenty besedují také sestry a záchranáři z místních nemocnic a sdílí s nimi zkušenosti z praxe. Věřím, že právě jejich každodenní příběhy můžou být pro žáky motivací k práci ve zdravotnictví,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Roadshow Studuj zdrávku v Hradci Králové se zúčastnili odborníci z Fakultní nemocnice Hradec Králové. Náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Dana Vaňková popsala některé ze zdravotnických profesí a motivovala žáky příběhy z praxe. Své zkušenosti připojil také Petr Pohanka, zdravotnický záchranář JIP Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové a Dana Vlášková, vrchní sestra Kardiochirurgické kliniky, která se tomuto oboru věnuje již 35 let. „Pro tuto profesi jsem se rozhodla v patnácti letech. Dodnes svého rozhodnutí nelituji. Sesterskou práci považuji za naprosto naplňující, protože pomáhá lidem navracet to nejcennější, co mají, a to je jejich zdraví. Jsem velmi ráda, že si tuto profesi zvolila také moje dcera a neteř,“ popsala Dana Vlášková osobní vztah ke svému povolání.   

Debatu výrazně obohatily sestry, které se věnují domácí zdravotní péči. Svým poutavým vyprávěním tak daly žákům další pohled na tento obor.

Po skončení debaty na základních školách se všichni přednášející přesunuli do interaktivní zóny Studuj zdrávku v obchodním centru OC Atrium Hradec Králové. Pod vedením zdravotnického záchranáře Petra Pohanky si žáci a další přítomní mohli vyzkoušet nácvik resuscitační techniky a popovídat si o tom, proč by se měli stát záchranářem. V nemocničních zařízeních můžete pracovat na odděleních intenzivní péče či resuscitačních odděleních. Ale jako záchranář můžete pracovat i na oddělení urgentního příjmu. To vše je v rámci jednoho oboru široké spektrum. K profesi zdravotnického záchranáře mne vedlo to, že mohu pomáhat lidem, zachraňovat lidské životy, což je z morálního hlediska vždy dobré a naplňuje mě to,“ odpověděl žákům záchranář Petr Pohanka.

Žáci měli možnost zažít operaci ve virtuální realitě na simulovaném operačním sále. Za dobré výkony získali odměnu v podobě trička,  srdce nebo malého lékaře.

Další besedy se žáky v rámci kampaně Studuj zdrávku budou následovat ve středu 19. února v Brně.

www.studujzdravku.cz


Odbor komunikace s veřejností
Ing. Gabriela Štěpanyová, tisková mluvčí, tel.: 224 972 167, e-mail: tisk@mzcr.cz

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?