Reakce na tvrzení Hospodářských novin, že ČSSD uvažuje o spoluúčasti pacientů

Vytvořeno: 17. 6. 2016 Poslední aktualizace: 17. 6. 2016

Ministerstvo zdravotnictví uvádí na pravou míru dnešní články v Hospodářských novinách pod titulky: Němeček: Za něco si lidé připlatí a Vrací se spoluúčast pacienta do hry?

Pravděpodobně došlo ze strany autorů k určitému nepochopení výroků ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka na téma financování zdravotnictví a možností pacientů podílet se na některých typech zdravotních služeb. V žádném případě totiž není pravdivé tvrzení v textu: JEN ROK A PŮL PO ZRUŠENÍ POPLATKŮ ČSSD MLUVÍ O VYŠŠÍ SPOLUÚČASTI. Za prvé, rozhovor autoři dělali pouze s jediným ministrem za ČSSD, a tedy není možné uvádět, že se jedná o názor celé strany a za druhé, v rozhovoru je přesně vysvětleno, ve kterých výjimečných případech by se pacienti podíleli na nákladech. Zároveň je v textu jednoznačně uveden citát ministra Němečka: Zdravotnictví musí být bezdoplatkové, na tom trvám.“ Již v dnešní době existuje systém spoluúčasti v některých oborech jako například v plastické chirurgii či u reprodukčních zákroků. Ani zde by tedy nešlo o žádný průlom, neboť zde existuje spoluúčast už nyní. Klíčové na toto téma je vyjádření ministra Němečka v samotném rozhovoru, kde uvádí: „Rád bych otevřel téma ošetřovatelského pojištění, které mají v Německu. Je to dobrovolné, lidem na to mohou přispívat firmy a pak se z toho financují dlouhodobé léčebné pobyty. Je to jeden z modelů, jak přinést více zdrojů.“

Ministerstvo zdravotnictví nechce obviňovat autory dnešních rozsáhlých informací o zdravotnictví ze záměrné manipulace a naopak si váží zájmu Hospodářských novin a prostoru, který tématu věnovaly. Jen tímto chceme upozornit, že titulky a část komentářů ve vztahu k údajným úvahám o návratu zdravotnických poplatků nejsou přesné a mohou vzbudit mylné závěry.

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166
dbor komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?