Reakce Ministerstva zdravotnictví na článek Seznam Zprávy: Tajný audit SÚKL – desítky milionů za sporné zakázky i předražený pronájem

Vytvořeno: 23. 1. 2024 Poslední aktualizace: 23. 1. 2024

Ministerstvo zdravotnictví se ohrazuje proti tendenčnímu vyznění článku zveřejněném na webu Seznam Zprávy s názvem Tajný audit SÚKL: desítky milionů za sporné zakázky i předražený pronájem, který obsahuje faktické chyby, neuvádí některé skutečnosti, které jsou autorům textu známé a zjevně cíleně vytváří dojem, že Kateřina Podrazilová byla odvolána kvůli výsledku diskutované forenzní prověrky, což není pravda. Šlo především o způsob zadání forenzní prověrky a již zmiňované problémy v komunikaci a kroky vedoucí k personální destabilizaci SÚKLu. Zároveň platí, že vedení Ministerstva zdravotnictví nemělo v době odvolání žádnou informaci o obsahu forenzní prověrky či plánu představit zmíněnou prověrku na Poradě vedení Ministerstva zdravotnictví.

Dále není pravda, že Ministerstvo zdravotnictví výsledky forenzní prověrky tají. Otázku zveřejnění řeší Státní ústav pro kontrolu léčiv, nikoli Ministerstvo zdravotnictví. SÚKL ji jako celek může zveřejnit dle zadání bývalé ředitelky pouze se souhlasem zpracovatele prověrky, který jej odmítl udělit. Skutečnost, že Ministerstvo zdravotnictví nekomentuje konkrétní zjištění prověrky, je dána tím, že to smlouva o přípravě prověrky, podepsána bývalou ředitelkou Podrazilovou, výslovně zakazuje bez souhlasu se zveřejněním. Zároveň Státní ústav pro kontrolu léčiv na základě žádosti podle zákona 106/1999 Sb. zveřejnil část, kterou zveřejnit lze, tedy anonymizovaná závěrečná doporučení z prověrky. Ta dle předběžných závěrů neobsahují žádné informace o nelegální činnosti. Celé znění závěrečných doporučení naleznete zde: https://www.sukl.cz/sukl/zadost-o-poskytnuti-informaci-z-2-1-2024.

Autoři textu na webu SeznamZprávy zcela ignorují skutečnost, že forenzní prověrka byla zadána bez poptávkového řízení těsně pod zákonnou hranicí 2 milionů, což je neetické a budí to otázky, proč nebyly osloveny další společnosti, kterých na trhu působí celá řada. Nebyl žádný důvod nepoptat forenzní prověrku u více společností a transparentní výběrové řízení je v takovém momentě správnou a preferovanou cestou, která měla být zvolena. Touto formou otevřeného výběrového řízení byly ostatně soutěženy a zadány i předchozí zakázky tohoto typu. Zároveň byly ze strany autorů textu zcela ignorovány další důvody odvolání paní Podrazilové, tedy snaha propustit desítky odborných pracovníků SÚKLu a naopak nulová snaha o aktivní komunikaci s Ministerstvem zdravotnictví navzdory opakovaným výzvám ze strany vedení Ministerstva zdravotnictví i odboru léčiv a zdravotnických prostředků, který je hlavním věcným partnerem SÚKLu.

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že odvolání Kateřiny Podrazilové bylo zcela na místě.


Jste spokojeni s obsahem této stránky?