Prvních 120 čínských dětí se bude léčit v českých lázních

Vytvořeno: 5. 11. 2014 Poslední aktualizace: 5. 11. 2014

V rámci říjnové cesty prezidenta Miloše Zemana do Čínské lidové republiky byla ministrem Němečkem, který jej doprovázel, dojednána řada významných dohod také v oblasti zdravotnictví.

 

Jedním z nejvýznamnějších bodů bylo jednání o podpoře medicínské turistiky v oblasti lázeňství, o kterou čínská strana vyjádřila velký zájem. Tato spolupráce bude realizována na základě komplexní nabídky medicínské a lázeňské turistiky ze strany Ministerstva zdravotnictví a Svazu lázní. „Dohoda představuje ekonomickou pomoc českému lázeňství v podobě nové klientely z Číny, která si bude hradit pobyty a léčebné procedury sama. Jsem velice rád, že v tomto bodě došlo k významnému posunu. Čínská strana je připravená propojit české lázně s čínskými partnery,“ říká ministr Němeček a dodává: „Na základě vzájemné spolupráce čínské strany, našeho ministerstva a privátních partnerů PPF a CEFC, kteří na pilotní projekt přispějí 4 miliony korun, se do lázní Karlova Studánka přijede léčit 120 dětí s dýchacími nemocemi.“

 

Dalším významným krokem bylo uzavření dohody o čínské podpoře projektu Kliniky Tradiční čínské medicíny při Fakultní nemocnici Hradec Králové. V současné době je projekt připravován mezi FN Hradec Králové, Lázněmi Velichovky, Lázněmi Bohdaneč, Univerzitní nemocnicí Xiangya a Zdravotním úřadem provincie Hunan. Do projektu mají zájem investovat Zdravotní úřady měst Tianjinu a Šanghaje a čínská strana bude také aktivně hledat jak model oficiální finanční podpory, tak i podporu privátních čínských investorů. Projekt kliniky tradiční čínské medicíny v Hradci Králové se stane referenčním projektem pro ostatní země střední a východní Evropy.

V rámci návštěvy podepsal ministr Němeček také Memorandum o strategické spolupráci zdravotních systémů České republiky a Čínské lidové republiky, která je první „strategickou dohodou“ v historii ČLR.

Historie spolupráce ČR a Čínské lidové republiky v oblasti zdravotnictví

Aktivní kooperace mezi zdravotními systémy České republiky a Čínské lidové republiky byla navázána v květnu 2013 podpisem „Tříletého akčního plánu spolupráce.“ V roce 2014 se obě strany soustředily na další rozvoj partnerství. V květnu 2014 se česká delegace setkala s náměstkem čínské ministryně zdravotnictví a jednala s ním, především o čínské podpoře rozvoje kliniky tradiční čínské medicíny při FN Hradec Králové.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček dále v červnu 2014 navštívil ČLR. V rámci této cesty byla podepsána čtvrtá smlouva s regionálním zdravotním úřadem (Tianjin).  Čínská strana také navrhla, aby se česko-čínská spolupráce ve zdravotnictví rozšířila na celou platformu 16+1 (země střední a východní Evropy a Čína).

 

Ve druhé polovině roku pak do Prahy zavítaly čtyři odborné čínské delegace. V srpnu letošního roku proběhl také úspěšný „zdravotní panel“ v rámci Local Leaders Meeting/China Investment Forum, na němž vystoupili zástupci obou ministerstev, čeští i čínští podnikatelé     a zdravotní profesionálové. Ministr Němeček a 1. náměstek Ma Xiaowei podepsali při této příležitosti dohodu o 1. zdravotním summitu ve formátu země střední a východní Evropy –  Čína.

 

 

 

 

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166

Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?