Proběhl první odborný seminář k eReceptu pro lékaře a lékárníky

Vytvořeno: 22. 2. 2018 Poslední aktualizace: 22. 2. 2018

Ing. Gabriela Štěpanyová
vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí


Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zahájil ve středu 21. 2. 2018 v Českých Budějovicích roadshow Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv po regionech k eReceptu. Prvního odborného semináře se zúčastnila padesátka lékařů a lékárníků.

Byl to první ze série seminářů k elektronické preskripci, které jsem před časem avizoval. Během tohoto roku chceme navštívit všechny regiony a pomoci tak lékařům a lékárníkům se zaváděním elektronické preskripce do praxe. Zároveň tak od nich získáváme velmi cennou zpětnou vazbu, která nám pomůže systém vylepšovat,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Seminář byl zaměřen velmi prakticky a velký prostor byl věnován diskusi a dotazům.

V úvodu ministr zdravotnictví zhodnotil aktuální stav elektronické preskripce, připomenul zásadní vývoj v legislativě v podobě ročního odložení sankcí za vystavení listinného receptu a pohovořil o lékovém záznamu, který by měl být součástí eReceptu od příštího roku. Zastupující ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová následně systém krok po kroku představila, připomněla jeho přínosy a zveřejnila nejnovější údaje o nárůstu počtu předepsaných léků v elektronické podobě a o zvyšujícím se počtu lékařů v systému. Na ředitelku Storovou plynule navázal IT specialista SÚKL Petr Koucký, který účastníkům semináře naživo představil předepisování a výdej léků prostřednictvím webové aplikace.

Druhá část semináře byla věnována zkušenostem lékařů a lékárníků z praxe. Jako první o nich pohovořili zástupci z Nemocnice České Budějovice, konkrétně ředitel Úseku interních oborů Michal Šnorek, dále praktická lékařka Věra Boušková a doplnil je vedoucí nemocniční lékárny Ondřej Pavlíček. Na závěr vystoupila doktorka Marie Löblová z Diabetologické a obezitologické ambulance, EUC kliniky. Následně byl prostor pro diskusi a dotazy. Účastníci vznesli směrem k ministerstvu řadu zajímavých otázek a podnětných připomínek z vlastních praxí, které byly pro zástupce ministerstva a SÚKL velmi přínosné.

Součástí akce byl také malý veletrh lékařských a lékárenských softwarů a stánek SÚKL, na kterém si účastníci mohli žádat o přihlašovací údaje k eReceptu.

V následujících týdnech jsou naplánovány další semináře, a to 19. března v Ústí nad Labem a 4. dubna ve Zlíně. Ministerstvo zdravotnictví společně se SÚKL plánuje v průběhu tohoto roku navštívit všechny kraje.

Jednotlivé prezentace, videoreportáž a fotografie ze semináře najdete zde a na: www.epreskripce.cz.

 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?