Premiér Andrej Babiš a ministr Adam Vojtěch podpořili vznik nového traumacentra ve vinohradské nemocnici

Vytvořeno: 3. 10. 2019 Poslední aktualizace: 3. 10. 2019

Předseda vlády Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch společně s ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petrem Arenbergerem představili plánovaný projekt výstavby nového traumacentra v areálu vinohradské nemocnice.

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady je dnes největším traumacentrem v ČR a jeho současný stav vyžaduje významnou investici do nové budovy. Projekt na její výstavbu je již několik let připravený. „Projekt je již připraven, nyní je nutné aktualizovat náklady. V rámci Národního fondu pro investice, který jsme domluvili s bankami, by to klidně mohl být jeden z projektů, který by se dal realizovat. Otázka je, jak se nám povede ten fond zorganizovat, nicméně nebudeme na to čekat. Nový odhad nákladů by mohl být kolem 7 miliard korun. Budeme hledat i možnosti financování ze strany státu. Já si myslím, že projekt je velice důležitý, je ve prospěch pacientů. Dohodli jsme se s panem ministrem zdravotnictví, že to bude patřit mezi strategické investice v Praze,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš.

 

Vinohradská nemocnice pokrývá přibližně 1,5 milionů obyvatel pražských obvodů a blízkých spádových území středních Čech a má zkušenost s péčí o pacienty s polytraumaty, zejména zkušenosti odborných pracovišť Kliniky popálenin a kardiocentra pro oblast Čech.

Nové traumacentrum ve vinohradské nemocnici dává ohromnou logiku. Když se podíváme na statistiky, tak Fakultní nemocnice Královské Vinohrady má téměř 5 tisíc hospitalizací s polytrauamty ročně, což je více než 20 procent případů ze všech pražských kapacit. Celkově na tuto nemocnici spadá oblast s 1,5 milionem obyvatel. Má také jeden z největších příjmů od zdravotnické záchranné služby, takže je velmi zatížena. Přitom tomu ale dnes její infrastruktura zcela neodpovídá. Takže se rozhodně jedná o klíčový projekt pro fungování zdravotnictví na území hl. m. Prahy a přilehlých částí středních Čech a já jej velice podporuji,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Kapacity potřebné pro provoz nového objektu budou přesunuty ze stávajících pracovišť a nepředpokládá se zvýšení počtu lůžek a operačních sálů, ani navýšení personálních kapacit nemocnice. Prostřednictvím přesunu stávajících pracovišť dojde k centralizaci péče a efektivnější logistice procesů.

Nemocnice má špičkové týmy lékařů, takže by traumacentrum okamžitě po dostavbě mohlo začít naplno fungovat. Projekt je připraven, tvořil ho velký tým odborníků, kteří za ním plně stojí. Máme i stavební povolení. Nyní tedy budeme řešit zdroje financování. Uděláme Královské Vinohrady opět královské,“ dodal ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.


Odbor komunikace s veřejností
Ing. Gabriela Štěpanyová, tisková mluvčí, tel.: 224 972 167, e-mail: tisk@mzcr.cz 

 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?