Omyly a trapasy ministra financí Babiše

Vytvořeno: 30. 8. 2016 Poslední aktualizace: 30. 8. 2016

Ministr financí Andrej Babiš (Hnutí ANO) v souvislosti se jmenováním Zdeňka Kabátka na další čtyřleté období do čela VZP jako tradičně mluvil o podrazech. Vzhledem k tomu, že média vlastněná Andrejem Babišem (Mladá fronta DNES, Lidové noviny, iDnes.cz a lidovky.cz) nedala ministerstvu ani ministrovi zdravotnictví prostor k reakci, informujeme tedy veřejnost touto formou a uvádíme na pravou míru dezinformace a záměrné lži ministra financí a jím vlastněných médií.

„Dnešní průběh jednání správní rady je další Němečkův podraz, kterým chce za každou cenu udržet netransparentnost a korupci v systému českého zdravotnictví,“ napsal včera Babiš. V médiích vlastněných ministrem Babišem ovšem reakci osočeného ministra Němečka nenajdete. „Je to taková typická Babišova křivárna,“ reagoval v nadsázce Svatopluk Němeček. „Ministr financí opakovaně prokázal, že českému zdravotnictví a systému jeho fungování naprosto nerozumí,“ řekl v reakci na útok koaličního kolegy ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a dodal:  „Ředitele VZP totiž volí Správní rada této největší pojišťovny a ministr zdravotnictví s tímto aktem nemá vůbec nic společného.“  Podle Němečka se opět opakuje u Hnutí ANO tradiční situace, kdy předseda strany Babiš proklamuje zcela něco jiného, než dělají jeho straničtí kolegové. „Hnutí ANO má ve správní radě VZP devět svých členů a ani jeden z nich nehlasoval proti volbě Zdeňka Kabátka. Kolega Babiš tedy zřejmě zapomněl dát svým straníkům  správné instrukce,“ říká s úsměvem Svatopluk Němeček.

Ministra zdravotnictví také překvapil obrat Hnutí ANO v přístupu k institucím jako je VZP. Připomněl, že v předvolební kampani Andrej Babiš často mluvil o nutnosti odpolitizovat většinu úřadů a organizací. „Hnutí ANO teď říká, že šéf VZP by měl být politický nominant, s tím ovšem ČSSD zásadně nesouhlasí a naopak považuje za správné, že ředitel VZP nevzešel z nějakých politických dohod,“ uvedl ministr Němeček v reakci na výrok předsedy zdravotního výboru poslanecké sněmovny a člena Správní rady VZP za Hnutí ANO Rostislava Vyzuly, který k volbě ředitele VZP řekl: „Je to nakonec politická funkce, mělo se to projednat řádně v koalici.“

Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s útočnými výroky ministra Andreje Babiše musí upozornit na důležitou souvislost mezi podnikáním místopředsedy vlády Babiše a jeho snahou získat vliv v největší domácí pojišťovně. „Z veřejně dostupných smluv vyplývá, že společnosti Andreje Babiše každý rok odčerpají jen z VZP více než 400 milionů korun. Dá se tedy odhadnout, že do Babišových firem plyne z českého zdravotního systému kolem tři čtvrtě miliardy korun ročně,“ upozorňuje ministr zdravotnictví. Osobní útoky tak podle něj jednoznačně ukazují snahu miliardáře a ministra Babiše ovládnout české zdravotnictví a udělat z něj vlastní byznys bez ohledu na pacienty a zdravotní personál.

 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?