Od pátku se mohou k očkování registrovat cizinci a čeští občané bez veřejného zdravotního pojištění

Vytvořeno: 10. 6. 2021 Poslední aktualizace: 10. 6. 2021

Ministerstvo zdravotnictví v pátek spustí registraci k očkování pro všechny, kteří nemají veřejné zdravotní pojištění na území České republiky nebo Evropské unie a dlouhodobě v České republice pobývají. Registrovat se tak budou moci například i cizinci dlouhodobě žijící v ČR. 

Rezervační systém jim nabídne určená očkovací místa, kde bude zároveň i personál mluvící cizím jazykem. V každém kraji bude pro tuto skupinu obyvatel určeno minimálně jedno očkovací místo, v Praze jich bude šest, a to včetně velkopacitního O2 Universum. Očkovat se bude vakcínou Comirnaty. Cena za jednu dávku nepřesáhne 810 Kč, očkovací místa umožní provedení platby za očkování na místě.

Zpřístupňujeme očkování proti covidu další skupině obyvatel. Například cizincům ze třetích zemí, kteří v ČR dlouhodobě žijí a pracují, ale zdravotní pojištění si platí doma. Týká se to ale také občanů, kteří pracují v cizině a platí si zdravotní pojištění v té zemi, ale do ČR se pravidelně vracejí. A těchto lidí není zanedbatelné množství. Pokud chceme co nejdříve dosáhnout kolektivní imunity, musíme očkování maximálně rozšířit,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Registrace na očkování bude probíhat prostřednictvím Centrálního registračního systému, kde je připraven samostatný přihlašovací formulář, a to na adrese registrace.mzcr.cz/samoplatci. Většina očkovacích míst v regionech je připravena otevřít termíny pro očkování ihned, pražská centra je vypíšou v druhé polovině června. Na stránce registrace.mzcr.cz/samoplatci/ocm veřejnost nalezne přehled všech zapojených očkovacích míst, včetně informací o jejich týdenních kapacitách či možnostech platby. „Technicky je vše připravené, registrace se rozběhne o půlnoci ze čtvrtka na pátek. Registrační stránky jsme připravili v české a anglické verzi. S dotazy se zájemci o očkování mohou obracet také na linku 1221, kde jim poradí proškolení anglicky mluvící operátoři,“ doplnil architekt Chytré karantény plukovník Petr Šnajdárek. Zájemce o očkování by měl mít s sebou doklad k ověření totožnosti, doklad k ověření pobytového oprávnění v ČR (neplatí pro občany ČR), platební kartu/hotovost (některá očkovací místa přijímají na místě pouze platbu kartou).

Certifikát o očkování neboli EU covid pas je pak možné získat na portálu ocko.uzis.cz. Stačí zadat telefonní číslo, email a datum narození. Od 1. července bude tento certifikát/ EU covid pas vstupenkou pro volné cestování v rámci celé EU.

 

Registrace k očkování se v pátek otevírá pro osoby nepojištěné v systému veřejného zdravotního pojištění v ČR nebo ostatních státech EU, mezi které patří:

  1. občan České republiky, nebo
  2. cizinec (z EU nebo třetích zemí), který má v České republice pobyt nad 90 dnů ve smyslu zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších a zároveň splňuje jednu z následujících podmínek:
    •  má platné povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu v České republice;
    •  je držitelem platného dlouhodobého víza,
    •  jedná se o občana EU s potvrzením o přechodném pobytu či povolením k trvalému pobytu na území České republiky;
    •  jedná se o rodinného příslušníka občana EU s potvrzením o přechodném pobytu či povolením k trvalému pobytu na území České republiky;

 

Očkovací centra dle jednotlivých krajů:

Praha – O2 Universum, Fakultní nemocnice Bulovka, Fakultní Thomayerova nemocnice, Všeobecná fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Nemocnice na Homolce

Středočeský kraj – Nemocnice Benešov, Nemocnice Mladá Boleslav

Jihočeský kraj – Nemocnice České Budějovice

Plzeňský kraj – Fakultní nemocnice Plzeň

Karlovarský kraj – Karlovarská krajská nemocnice

Ústecký kraj – Masarykova nemocnice v Ústí and Labem

Liberecký kraj – Krajská nemocnice Liberec

Královohradecký kraj – Fakultní nemocnice Hradec Králové

Pardubický kraj – Pardubická nemocnice

Kraj Vysočina – Nemocnice Jihlava

Jihomoravský kraj – Fakultní nemocnice u sv. Anny, Fakultní nemocnice Brno

Olomoucký kraj – Fakultní nemocnice Olomouc

Zlínský kraj – Nemocnici Tomáše Bati

Moravskoslezský kraj – Fakultní nemocnice Ostrava

 

Otázky a odpovědi k očkování najdete zde.

 


Odbor komunikace s veřejností
Ing. Gabriela Štěpanyová, ředitelka odboru komunikace a tisková mluvčí, tel.: 224 972 167, e-mail: tisk@mzcr.cz

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?