Ocenění českých měst za výsledky v mezinárodní soutěži OSN „The LivCom Awards“

Vytvořeno: 23. 1. 2013 Poslední aktualizace: 23. 1. 2013

 

Ve středu 23. ledna 2013 byla ve společenských prostorách Kanceláře OSN v Praze slavnostně oceněna Města Chrudim a Statutární město Jihlava za výsledky dosažené v mezinárodní soutěži OSN „The LivCom Awards“, která je světovou olympiádou měst, soupeřících v různých disciplínách souvisejících se zlepšováním životního prostředí a zvyšováním kvality života obyvatel. Akci, která byla organizována Kanceláří WHO v ČR ve spolupráci s Informačním centrem OSN a Národní sítí Zdravých měst ČR, propůjčil záštitu hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. 

Finále letošní soutěže OSN „LivCom“ – The International Awards for Liveable Communities („Město, kde stojí za to žít“) se v roce 2012 konalo ve městě Al Ain. Zdravé město Chrudim dosáhlo nejvyššího ocenění, když získalo mimo jiné první místo v hlavní soutěži měst (v kategorii 20 tis. až 75 tis. obyvatel). Druhé místo patřilo městu Kogarah City z Austrálie a třetí místo získalo Zdravé město Jihlava. Obě města dosáhla na nejvyšší příčky i v dalších disciplínách. Chrudim se stala nejúspěšnějším účastníkem olympiády ve své velikostní kategorii.
 
Chrudim byla v konkurenci 68 projektů z celého světa oceněna za dílčí projekty „Dům na půl cesty aneb druhá šance pro život“ a „Nově – lépe – s lidmi!“ a získala tak ještě Bronzovou cenu za prezentaci. Jihlava uspěla také s přihlášeným projektem „Centrum environmentální výchovy“, za který získala bronzovou cenu. Speciální ocenění navíc získala Chrudim za ukázkové naplnění kritéria „umění, kultura a dědictví“, Jihlava pak uspěla v plnění kritéria „strategické plánování“.
 
„Obě oceněná města jsou aktivními členy Národní sítě Zdravých měst ČR, a podílí se tak na realizaci jednoho z programů Světové zdravotnické organizace, které podporují zdravý životní styl svých obyvatel cestouzapojování veřejnosti do rozhodovacích procesů. Světová zdravotnická organizace řadí tu českou mezi tři vůbec nejúspěšnější a nejaktivnější sítě Zdravých měst v rámci Evropy – nejen díky vysokému počtu členů, kterých je k dnešnímu dni již 107, ale také kvůli mnoha ukázkovým aktivitám, které jsou inspirací i pro ostatní země“, zdůraznila Alena Šteflová, ředitelka Kanceláře WHO v ČR.
 
 „LivCom je jedinou celosvětovou soutěží zaměřenou na nejlepší praktiky v oblasti životního prostředí na místní úrovni. Projekt podporovaný Programem OSN pro životní prostředí (UNEP) se zaměřuje nejen na sdílení osvědčených přístupů, ale především na zlepšování života jednotlivců a komunit“, dodává vedoucí Informačního centra OSN v Praze Michal Broža.
 
Informace k soutěži včetně kompletního přehledu výsledků v jednotlivých kategoriích naleznete na stránce http://www.livcomawards.com.
 
Informace o Národní síti Zdravých měst na: www.ZdravaMesta.cz  
 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?