Nárůst pozitivních případů covid-19 v ČR odpovídá celoevropským datům. Zdravotní dopad je aktuálně mírný

Vytvořeno: 1. 7. 2022 Poslední aktualizace: 15. 7. 2022

Opětovný nárůst onemocnění covid-19 je patrný ve většině zemí EU. Souvisí s šířením nových subvariant Omikronu. Zdravotní dopad šíření nákazy v České republice je zatím mírný, nedochází k nárůstu počtu těžkých případů v nemocnicích. Systém řídícího týmu ministerstva zdravotnictví je na zvyšující se čísla připraven.

V České republice se zvyšuje pravděpodobnost rizikových kontaktů v populaci, a to i pro potenciálně zranitelné skupiny. Populační zdravotní dopad onemocnění covid-19 zásadně snižuje zejména očkování, které drží významný ochranný efekt proti těžkému průběhu nákazy. Nové varianty viru mají velkou schopnost prolomit imunitní ochranu a nakazit člověka po prodělané nákaze nebo po očkování. Očkovaní však mají stále násobně menší riziko vážných komplikací.

„Ministerstvo zdravotnictví je v neustálém kontaktu s Národním institutem pro zvládání pandemie i Centrálním řídícím týmem, které se pravidelně scházejí. Ti celou situaci důkladně mapují na základě dostupných dat,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic. Zdůraznil, že ministerstvo zdravotnictví v tuto chvíli nevnímá potřebu pro restrikce a stav pandemické pohotovosti. „Všechna naše doporučení jsou na bázi osobní odpovědnosti a apelu. Nejsme v situaci před dvěma lety, teď o viru víme více, jsme připraveni a naše systémy běží. Chceme se řídit fakty a statistikami z nemocnic.“

Aktuálně je denně prováděno průměrně 4 – 6 tisíc testů. Z toho více než 75 % tvoří testy indikované z klinických nebo epidemiologických důvodů.

V souvislosti s letními prázdninami a zahájením koupací sezóny přináší Ministerstvo zdravotnictví informace také o kvalitě vody v jednotlivých lokalitách České republiky. Krajské hygienické stanice monitorují celkem 123 oblastí po celé ČR. Díky teplému počasí aktuálně některá místa vykazují zhoršenou kvalitu.

„V ČR máme nejvíce potíže s výskytem sinic. Ty obsahují látky, které mohou u citlivějších osob způsobovat problémy. Doporučuji proto zjistit si aktuální informace o kvalitě vody, ve které se koupete,“ říká hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová. Všechny informace o kvalitě vody jsou přehledně zveřejňovány na stránkách www.koupacivody.cz.   


Odbor komunikace s veřejností
Mgr. Ondřej Jakob, ředitel odboru komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?