Náklady na elektronické recepty bude lékařům kompenzovat úhradová vyhláška

Vytvořeno: 2. 4. 2017 Poslední aktualizace: 2. 4. 2017

„Kritici elektronických receptů často namítají, že pro lékaře bude tento systém ztrátový a budou jej tedy muset dotovat z vlastních prostředků. Ministerstvo zdravotnictví vypočítalo průměrné náklady související s provozem elektronických receptů a rozhodlo se v úhradové vyhlášce vyčlenit prostředky, které by lékařům zvýšené náklady kompenzovaly,“ říká ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík na kritickéohlasy ohledně elektronických receptů. E-recepty budou od příštího roku povinné. 

Někteří lékaři dokonce prostřednictvím České lékařské komory varovali před tím, že kvůli tomuto modernímu opatření, kterým elektronické recepty bezesporu jsou, budou muset zavřít své ordinace. Podle Ministerstva zdravotnictví budou muset lékaři za provoz elektronických receptů hradit 400 korun ročně za elektronický podpis a náklady spojené s internetovým připojením, které se pohybují v průměru 300 korun za měsíc. „Dohromady to dělá zhruba čtyři tisíce na rok, což si nemyslím, že by mělo některé z lékařů zruinovat. I přesto jsme se rozhodli nastavit systém tak, aby zvýšené náklady pokrylo navýšení tzv. bonifikace za položku na elektronickém receptu,“ vysvětluje ministr Miloslav Ludvík s tím, že navýšení tzv. bonifikace v úhradové vyhlášce na 1 korunu a 70 haléřů za každou položku na elektronickém receptu by mělo výše uvedené náklady lékařům plošně pokrýt.

„Podporuji elektronizaci českého zdravotnictví, protože může významně přispět k vyšší ochraně zdraví pacientů i ke zrychlení a vyšší efektivitě zdravotní péče. E-recepty jsou toho výborným příkladem. Pokud budou mít lékař i lékárník, díky jednotnému elektronickému záznamu, přehled o tom, jaké léky a v jakém množství jsou pacientovi předepisovány, mohou přesně vyloučit nebezpečné kombinace léků nebo pohlídat zbytečné nadužívání některých přípravků,“ doplnil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. 

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166 
Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?