Na platy je možné si vydělat jen a pouze reformou

Vytvořeno: 16. 2. 2011 Poslední aktualizace: 16. 2. 2011

 Ministerstvo zdravotnictví ČR si cení výsledku jednání Lékařského odborového klubu, který dnes, ve středu 16. února 2011, přijal navržené Memorandum o úpravě poměrů ve zdravotnictví. Zároveň věří, že to bude znamenat vzájemný smír a ukončení všech protestních akcí. Dohodu vítáme hlavně proto, že zajistí bezpečí všem pacientům a uvolní prostor pro urychlení postupu reformy.


 


Tento krok znamená pro české lékaře významné navýšení jejich platů a pro ministerstvo zdravotnictví i další subjekty ve zdravotnickém systému velký závazek pro letošní, příští i následující roky. Ve zdravotním systému je pouze omezené množství finančních prostředků a všichni se proto budou muset podílet na takových úsporách a racionalizačních opatřeních, které povedou k naplnění schváleného memoranda a zároveň zabezpečí, aby nedošlo k celkovému kolapsu zdravotního systému v České republice.


 


 „Na platy je možné si vydělat jen a pouze reformou,“ říká ministr zdravotnictví Leoš Heger a dodává: „Tedy restrukturalizací sítě akutních lůžek, reformou systému zdravotního pojištění, racionalizací poskytování zdravotní péče a posílením role sester.“


 


„Je třeba, aby si všichni uvědomili, že nyní nastává doba úspor a šetření, kdy bude nutno zásadně zracionalizovat investice do nákupu nových přístrojů a vybavení nemocnic. Bude třeba také odstranit některé zvykové záležitosti, které již nepatří do moderního zdravotnictví a zavádět moderní přístup např. jako je společný lůžkový fond nebo větší regulace pohybu pacienta v systému. Spolu s tím budou  zdravotní pojišťovny velmi opatrné při uzavírání smluv se zdravotními zařízeními. Finance totiž nelze získat jinak, než vyšší efektivitou jednotlivých poskytovatelů péče. Žádné jiné peníze do zdravotnictví nepřijdou,“ uvádí ministr zdravotnictví Leoš Heger.


 


 


(Originální verze tiskové zprávy viz níže – „Přílohy“)


 


 


Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166


Vlastimil Sršeň, e-mail: tis@mzcr.cz

Přílohy

Typ souboru: doc
TZ_16_02_2011.doc (148,00 KB)

Jste spokojeni s obsahem této stránky?