MZ snížilo centrálním nákupem na komoditní burze energetické náklady resortu o 70 milionů korun

Vytvořeno: 5. 11. 2013 Poslední aktualizace: 5. 11. 2013

Významného snížení energetických nákladů dosáhlo Ministerstvo zdravotnictví letošní centralizací a nákupem energií na rok 2014 na komoditní burze. Soustředilo roční spotřeby 26 nemocnic, 14 krajských hygienických stanic, 11 ústavů, 4 lázní a 9 dalších zdravotnických zařízení a nakoupilo na Českomoravské komoditní burze Kladno elektřinu a zemní plyn s meziroční úsporou 70 milionů korun.

Zhruba 68 milionů z této částky představuje úspora v dodávkách elektřiny a zbytek připadá na dodávky zemního plynu. Stejným způsobem pořizovalo ministerstvo energie v několika nákupech už loni, kdy na silové elektřině a zemním plynu dosáhlo úsporu 40 milionů korun. „Nákup na komoditní burze jsme si vyzkoušeli už v roce 2012, kdy byla pořízena elektřina a zemní plyn pro letošní rok v několika vlnách. V pilotní fázi nakoupilo osm fakultních nemocnic elektřinu a jedna z nich také plyn a následně pak ministerstvo pořídilo energie pro ostatní zřizované subjekty. Letos se nám už podařilo centralizovat naplno a úspory v celém resortu tím maximalizovat,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu a právo Martin Plíšek.

Výsledkem tohoto úsilí byla centralizace ročních spotřeb pro celý resort u elektřiny v objemu 267 tisíc megawatthodin (MWh) a u zemního plynu v objemu téměř 394 tisíc MWh. Centralizované poptávky pak byly vloženy do elektronického burzovního systému. „Jako pojistku k dosažení očekávaného efektu jsme si stejně jako loni stanovili limitní ceny, které se u silové elektřiny pohybovaly od 162 až 168 Kč/MWh, tedy pod úrovní současných agregovaných cen. Jen při akceptaci těchto limitů některým z dodavatelů by už resort ušetřil přibližně 45 milionů korun,“ upřesnil Plíšek.

Cenu silové elektřiny v nízkém napětí se podařilo nakonec proti letošnímu roku nakoupit levněji o 19 procent a ve vysokém napětí o téměř 21 procent. Při nákupu zemního plynu v režimu maloodběr pak klesla cena na 703 Kč/MWh (meziroční pokles o 2 %) a u velkoodběru na 696 Kč/MWh (pokles o 0,4 %). Zde je podstatné, že přes obecný meziroční nárůst cenové hladiny plynu náklady ministerstva proti letošnímu roku nevzrostly.

 

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166
Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tis@mzcr.cz

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?