Ministr zdravotnictví zahájil v Jordánsku společné obchodní fórum, navštívil nemocnice a setkal se s lékaři programu MEDEVAC

Vytvořeno: 15. 4. 2019 Poslední aktualizace: 15. 4. 2019

S cílem posílit vzájemnou obchodní spolupráci podpořením českých zdravotnických firem, které se mohou uplatnit na tamním trhu, a setkat se s lékaři vládního humanitárního projektu MEDEVAC navštívil ve dnech 8. až 11. dubna ministr zdravotnictví Adam Vojtěch jordánské hlavní město Ammán. Nejdůležitější částí cesty bylo zahájení obchodního fóra „Czech-Jordanian Medical Equipment Business Forum“. Během pracovní cesty také zavítal do místních nemocnic a vedl řadu bilaterálních jednání s vysokými představiteli jordánského zdravotnictví.

Jordánsko, a tím více jeho zdravotnický systém, je nyní vzhledem k vysokému počtu syrských uprchlíků, kteří v této zemi pobývají, vystaveno velkému tlaku. Na půdě zdravotního výboru jordánského parlamentu jsem představil fungování českého zdravotnictví. Jordánští představitelé velmi ocenili náš systém financování, který je i v evropském měřítku jeden z nejlepších, systém vzdělávání lékařů a poskytování zdravotní péče. Myslím si, že kvalita českého zdravotnictví a našich nemocnic je tou nejlepší devizou, kterou jsme mohli podpořit vzájemnou obchodní spolupráci v této oblasti,“ zhodnotil cestu ministr Adam Vojtěch. V rámci pracovní návštěvy Ammánu jednal ministr Vojtěch s prvním náměstkem jordánského ministra zdravotnictví Hikmatem Abulem Foulem, se členy zdravotního výboru jordánského parlamentu a s předsedou Nejvyšší zdravotní rady Jordánska Husamem S. Tarawnehem. „S představiteli jordánského ministerstva zdravotnictví jsme se shodli, že připravíme novou dohodu mezi Jordánskem a Českou republikou o spolupráci v oblasti zdravotnictví, která nahradí stávající z roku 1986,“ uvedl ministr.

Ministr Adam Vojtěch se také setkal s českými lékaři z fakultních nemocnic v Praze Motole a v Olomouci, kteří zde působí v rámci humanitárního programu MEDEVAC. Ten je zaměřen na poskytování lékařské péče zranitelným skupinám obyvatelstva v regionech zasažených humanitární krizí či přírodní katastrofou a také v místech, kde není dostupná specializovaná odborná péče. Od roku 2013 čeští lékaři ošetřili 2 943 pacientů v šesti zemích – Senegalu, Iráku, Kambodži, Keni, Maroku a Jordánsku. A právě na Jordánsko, které sousedí s válkou zmítanou Sýrii, připadá nejvíce operací. Olomoucký traumatologický tým zde při minulé misi jen v 10 dnech podnikl 15 zákroků. „V současnosti je snaha program v Jordánsku více zaměřit na rozvojovou pomoc místnímu zdravotnictví a obyvatelstvu na rozdíl od dosavadního čistě humanitárního zaměření. Současně byl navržen konkrétní projekt, kdy probíhají jednání se státní univerzitní nemocnicí Jordan University Hospital, které bylo nabídnuto školení v oblasti plastické a rekonstrukční chirurgie, traumatologie a pooperační péče,“ dodal ministr.

V neposlední řadě ministr Vojtěch navštívil i místní zdravotnická zařízení, konkrétně soukromou nemocnici Al Khalidi, Smeisani Hospital a vojenskou nemocnici Royal Medical Service.

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?