Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek spolu se zástupci českého podnikatelského i akademického sektoru navštívil Marocké království

Vytvořeno: 9. 5. 2024 Poslední aktualizace: 9. 5. 2024

Ministr zdravotnictví ve dnech 5. – 8. května vedl do Maroka delegaci složenou ze zástupců Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP), předsedy Asociace děkanů lékařských fakult Martina Repka a společností Linet, BLOCK CRS, MZ Liberec, TSE, Biomag, EGO Zlín, Profil Nábytek a ELLA CS. Delegaci doplnil i ředitel odboru Blízkého východu a severní Afriky Ministerstva zahraničních věcí Petr Hladík.

V rámci cesty bylo pro české společnosti zorganizováno zdravotnické fórum „Healthcare Forum Czech Republic – Morocco“ za účasti zástupců marockého státního a privátního sektoru (Akdital Holding, Groupe CIM, Groupe ODM, Groupe ONCORAD) a jednání s partnery české rozvojové spolupráce v Maroku. Ministr zdravotnictví a podnikatelská delegace také navštívili marocké nemocnice a lékařské fakulty, kde jednali o spolupráci s českými fakultními nemocnicemi, lékařskými fakultami a výzkumnými institucemi. Jednání proběhlo i u partnerské firmy Jet Constructors, se kterou jsou aktuálně českými společnostmi budovány dvě modulární nemocnice v Maroku.

„Loni jsem s ministrem zahraničních věcí Maroka podepsal Memorandum o porozumění v oblasti zdravotnictví mezi Českou republikou a Marockým královstvím, které je základem naší spolupráce a tato podnikatelská mise byla tak dalším logickým krokem. Setkání s ministrem zdravotnictví Maroka, vedením nemocnic i lékařských fakult byla skvělým výkopem spolupráce a obě strany již začaly chystat konkrétní agendu, kterou bychom rádi realizovali během návštěvy marocké delegace v Česku ještě letos,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

„Čeští podnikatelé ve zdravotnictví již mají na marockém trhu celou řadu kontaktů a pro jejich další rozvoj byla tato mise zaštítěná ministrem zdravotnictví a vicepremiérem velmi nápomocná. Marocká ekonomika je bránou do Afriky a záštita, kterou nám v tomto směru poskytl ministr Válek, je opravdu významná. Díky zdravotnickému fóru s marockými kolegy a jednáním s osobní přítomností ministra jsme domluvili další spolupráci, která výrobcům českých zdravotnických produktů velmi pomůže,“ řekl Jiří Plecitý, zástupce AVDZP a společnosti Linet.

„V arabském světě, který je hierarchický a osobní kontakt je v něm nenahraditelný, byla přítomnost místopředsedy vlády pro naše podnikatele klíčovým faktorem, který dodává podnikatelské misi respekt a otevírá mnoho dveří. A jsou to právě tyto mise, které mají přesah i do vztahů České republiky a Marockého království, které tato návštěva posunula na další – opět vyšší – úroveň,“ dodal Petr Hladík, ředitel odboru Blízkého východu a severní Afriky Ministerstva zahraničních věcí.


Jste spokojeni s obsahem této stránky?