Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek jednal s vedením Nemocnice Pardubického kraje a zúčastnil se představení konceptu klinické studie diagnostiky rakoviny slinivky břišní na Univerzitě Pardubice

Vytvořeno: 25. 5. 2023 Poslední aktualizace: 25. 5. 2023

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek navštívil Konferenci zdravotníků Nemocnice Pardubického kraje, Pardubickou nemocnici a Univerzitu Pardubice.

V Pardubické nemocnici ministr zdravotnictví jednal s vedením o financování investic ve zdravotnictví, úhradových mechanismech a vizích rozvoje nemocnice. Na Univerzitě Pardubice se po jednání s vedením univerzity zúčastnil představení konceptu klinické studie diagnostiky rakoviny slinivky.

„Zdravotní péče a zdravotnický výzkum jsou oblasti, kterým se věnuji celý můj profesní život a dnešní pracovní výjezd do Pardubického kraje byl mimořádně úspěšný v obou oblastech. Jednání s vedením Nemocnice Pardubického kraje bylo velmi produktivní, vize rozvoje nemocnice považuji za realistické a z jednání si odnáším cenné podněty. Následné představení konceptu klinické studie diagnostiky rakoviny slinivky břišní na Univerzitě Pardubice považuji za velmi nadějné. Metoda prof. Holčapka dává naději pacientům, že pokud se potvrdí její účinnost, výrazně se zlepší jejich prognóza. Pro mě jako lékaře, který se s onkologickými pacienty dostává do styku velmi často, je toto velmi důležité a projekt má moji podporu,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Po jednání s vedením Nemocnice Pardubického kraje si ministr prošel právě budovaný pavilon urgentního příjmu a chirurgických oborů, jehož finalizace je předpokládaná do konce roku 2023. Osmipodlažní budova přinese do Pardubické nemocnice řadu novinek, např. vznik nového oddělení urgentní medicíny. Nově bude mít Pardubická nemocnice i svou vlastní centrální sterilizaci, která usnadní práci perioperačním sestrám, a jedenáct nových operačních sálů. Do nové budovy, vybavené také heliportem, se postupně přesunou téměř všechny chirurgické obory a ARO.

„Návštěva ministra zdravotnictví je pro vedení každého zdravotnického zařízení cennou příležitostí, jak prezentovat nemocnici, vize jejího rozvoje a řešit konkrétní problémy. Ať už jde o záležitosti úhradových mechanismů, vzdělávání lékařů nebo investic do zdravotnictví. Právě investice do rozvoje areálu pak byla náplní další části programu, kdy jsme pana ministra provedli stavbou nového pavilonu,“ uvedl generální ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Ministr zdravotnictví se následně na Univerzitě Pardubice spolu s vedením univerzity, hlavním výzkumníkem prof. Holčapkem, ředitelem Masarykova onkologického ústavu Markem Svobodou a dalšími zúčastnil představení konceptu klinické studie diagnostiky rakoviny slinivky břišní. Studie by měla odstartovat v nejbližší době. Metoda, kterou publikoval špičkový světový časopis Nature Communication a na niž drží Univerzity Pardubice dva patenty, je objevem týmu analytických chemiků z Fakulty chemicko-technologické.

„Špičkový výzkum a naše vědecké týmy mají na Univerzitě Pardubice maximální podporu. Převést výsledky základního výzkumu do praxe je velmi složitá věc, ale v případě metody týmu profesora Holčapka je reálná. Jako univerzita jsme o tom přesvědčeni a maximálně věříme v úspěch. I proto jsme se rozhodli být součástí i dalších fází a vážíme si podpory ministra zdravotnictví prof. Válka, uvedl rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek.


Jste spokojeni s obsahem této stránky?