Ministr zdravotnictví odvolal ředitele FN Ostrava Svatopluka Němečka

Vytvořeno: 9. 2. 2018 Poslední aktualizace: 9. 2. 2018

Ing. Gabriela Štěpanyová
vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí


Ministr zdravotnictví dnes odvolal ředitele Fakultní nemocnice Ostrava Svatopluka Němečka. Důvodem bylo jeho dlouhodobé manažerské selhání, které vedlo k personální a odborné destabilizaci nemocnice, vyvádění lukrativních oborů do soukromých rukou, umělému vylepšování hospodářského výsledku, a zásadní střet zájmu při jeho současném působení v představenstvu Městské nemocnice Bohumín. Řízením nemocnice byl dočasně pověřen MUDr. Evžen Machytka, Ph.D. V nejbližší době bude vyhlášeno řádné výběrové řízení na pozici nového ředitele.

Všechny tyto skutečnosti významně poškozují nemocnici v očích veřejnosti a vedou ke ztrátě její důvěry u pacientů. Ministr zdravotnictví to považuje za alarmující, proto přistoupil ke změně ve vedení nemocnice. V následujících měsících zahájí ministerstvo veřejnosprávní kontrolu zaměřenou na hospodaření a finanční operace nemocnice. Novému vedení doporučí zadání externího auditu.

Dočasně pověřený ředitel MUDr. Evžen Machytka, Ph.D. je špičkový lékař v oblasti endoskopické léčby obezity a metabolického syndromu. Fakultní nemocnici Ostrava zná velmi důvěrně, působil zde 20 let jako lékař v oddělení gastroenterologie, metabolismu a výživy. Je zkušený manažer a spoluzakladatel úspěšné zdravotní firmy. Dlouhodobě vyučuje na lékařské fakultě. V současné době se podílí na vývoji nových endoskopických nástrojů a léčebných postupů. Jako výzkumník úzce spolupracuje s nejlepšími světovými univerzitami a klinikami jako je Harvardova univerzita v Bostonu, Mayo klinika či Erasme Hospital v Bruselu. V roce 2017 získal ocenění České gastroenterologické společnosti a Americké gastroenterologické společnosti za nejlepší výzkum.

 

 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?