Ministr Vojtěch: Navrhované změny v protikuřáckém zákonu nejsou nyní na místě. Je potřeba tomu dát čas

Vytvořeno: 22. 2. 2018 Poslední aktualizace: 22. 2. 2018

Datum vydání: 22. 2. 2018
Zdroj: Blesk.cz 
Autor: Jakub Kopřiva


 

Kuřárny a úleva lidem, co si rádi zapálí cigaretku? Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (31, za ANO) ne. Zarytý nekuřák v rozhovoru pro Blesk řekl, že navrhované změny v protikuřáckém zákonu nejsou na místě. Podle něj se situace „nějak usadí“.

Plánuje se zmírnění protikuřáckého zákona. Jste kuřák?
Ne, nekouřím.

A jste pro změny? Třeba zavedení kuřáren, jak navrhuje poslanec Marek Benda (ODS)?
Myslím si, že to není na místě. Je to typ zákona, kde by se měl dát nějaký časový prostor, aby se vyhodnotily dopady. Ke zmírnění pana Bendy nejsou žádná data, žádné tvrdé argumenty. Je to jen o pocitu, že to takhle nemá být.

Jedním argumentem je hluk, který vzniká, když všichni vylezou s cigaretou ven. Bydlíte nad restaurací? Já ano a v létě se nedá spát s otevřeným oknem.
Je otázka, jestli to neřešit nějak technicky. Nevím, jestli kvůli tomu měnit celý zákon. Nevím, kolik je to případů a jestli je to tak nesnesitelné. Já bych tomu nechal ten čas, ono se to nějak usadí.

V posledních letech začaly z menších měst mizet lékárny. Co s tím?
Myslím si, že bychom měli v rámci úhrad lékárnické péče zvýhodnit odlehlé, menší lékárny. Tedy dát jim nějakou finanční motivaci, aby v menších obcích zůstaly.

Nepomohly by třeba sjednocené doplatky na léky? Někde lidé na tentýž lék doplácejí stovky, jinde nic.
Ano, to je ta debata, kterou vedeme. Jednotné doplatky zní hezky, ale mohlo by to znamenat, že ti, kteří dnes nemají doplatek, by ho poté měli. Jedněm by to možná vyhovovalo, ale pro mnoho pacientů by to mohlo znamenat zdražení léků.

Systém různých doplatků trápí seniory, nemohou obcházet několik lékáren a hledat to nejvýhodnější…
Jenže pokud máte diabetika potřebujícího inzulín, tak sjednocením doplatků by mu mohl zdražit. Já neříkám, že odmítám a priori jednotné doplatky, ale je třeba na to myslet. Moje starost je, aby to na pacienty nedopadlo negativně.

Česko se potýká s nedostatkem lékařů a jejich nerovnoměrným zastoupením v krajích. Co s tím?
Já si nemyslím, že je zde celkově nedostatek lékařů, ale problém je právě v jejich rozložení.

Podle České lékařské komory jich chybí v nemocnicích zhruba tisícovka.
Já když se bavím s řediteli nemocnic, tak neříkají, že by měli nějaký zásadní problém. Tím hlavním je, že se lékaři koncentrují do měst a nechtějí do odlehlých lokalit. Myslím si, že to není jen otázka nemocnic, ale dostupná musí být i primární péče, jako praktici nebo zubaři. I proto jsme připravili program pro stomatology na otvírání ordinací v odlehlých oblastech.

Jak tyto obory zatraktivnit?
Chceme jim dát více kompetencí, aby to bylo zajímavější pro mladé lékaře. Otázka je, jestli je to o penězích nebo jestli třeba i zjednodušit vzdělávání, protože i na to si mladí doktoři také stěžují.

Za krátkou dobu jste odvolal dva ředitele nemocnic. Nejste tu jen na špinavou práci? Proč si vás premiér Andrej Babiš vybral?
Zdravotnictví jsem se věnoval několik let už na ministerstvu financí. Pan Babiš si mě vybral právě proto a chtěl tady mít někoho, kdo systematicky řeší fungování nemocnic. Není to o tom, že bych tady byl na špinavou práci. Ale nejsem tu, abych měl ruce v klíně.

Spekuluje se, že by mohla skončit šéfka Všeobecné fakultní nemocnice Dana Jurásková. Je to pravda?
Různé věci se nesou éterem, už jsem to slyšel. Žádný z ředitelů nemá jistotu do budoucna a záleží na nich, jak budou pracovat. Pokud by byl nějaký problém, tak bych to musel řešit. Ale není to spojené s žádnou konkrétní osobou.

Pod kým se teď kýve židle?
Já bych neřekl, že se pod někým kýve židle. Máme naplánované kontroly nemocnic. Nemocnice na Homolce dlouhodobě nakupuje přes dceřinou společnost, která má pohnutou historii. Já si myslím, že to má skončit. To je úkol pro ředitele Ivana Olivu.

A když ho nesplní?
Má čas do konce března, a pak se budeme bavit. Pokud by ho nesplnil, tak by bylo nutné to řešit. Nechci ale teď říkat, jak to bude.

Proč jste odvolal z funkce ředitelku Bulovky Andreu Vrbovskou?
Bohužel je to informace, kterou nemohu konkrétně zveřejnit. Věnovala se některým aktivitám, které byly v oblasti zdravotnictví mimo nemocnici, a byla napojená na nějaké zájmové skupiny.

Skončil také šéf ostravské nemocnice a exministr Svatopluk Němeček. Nebyl jeho konec politickým gestem, protože je z ČSSD, která s vámi nechce do koalice?
Z mého pohledu to nehraje roli. Pan Němeček říká, že to je politická msta. Já ale opakuji, že nevím, za co bych se mstil. Nebo říkal, že pan Babiš se mstil, ale já nevím, za co.

Ale vztahy mezi nimi nebyly ideální.
To je pravda, ale myslím, že to byla kritika založená na činnosti pana Němečka. Já jsem dostával signály, že v té nemocnici je něco v nepořádku.

Řešíte tyto kroky s premiérem Babišem?
Jsou to moje rozhodnutí, ale samozřejmě ho o tom informuji, pořád je to premiér. Mám jeho podporu a ve všech změnách mi důvěřoval. Takže mě těší, že mám v tomto ohledu celkem volné pole působnosti.

Vláda, ve které jste, ale nemá důvěru. Nejsou to příliš drastické kroky?
Neřekl bych, že jsou drastické, kdybych odvolal 10 ředitelů, tak možná ano. Z mého pohledu je to legitimní. I když jsem v demisi, jsem stále ministrem a mám zodpovědnost. Myslím si, že mandát pro to mám.

Mimochodem, stále probíhají jednání o druhé Babišově vládě. Máte představu, co budete dělat, kdybyste v ní nebyl?
Jsem zvoleným poslancem, takže bych zůstal dál ve Sněmovně a dál bych se věnoval zdravotnictví. Mě to baví. Pro mě ta funkce není mantra, jsem rád, že tady jsem, ale není to tak, že bych k ní byl nějak přišpendlený.

Kvůli závažným pochybením skončila šéfka Státního zdravotního ústavu Jitka Sosnovcová. Mimo jiné i kvůli velice levnému podnájmu. Zaměříte se na to v kontrolách?
Určitě, já vím, kolik stojí Vinohrady. Není to v pořádku. Ale těch věcí byla celá řada, které zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. Je to správné rozhodnutí, že rezignovala na svoji funkci.

A mohou se i jinde těšit na inspekci?
Teď kontrolujeme Státní ústav pro kontrolu léčiv, kde před časem také skončil ředitel a byly tam také pochybnosti. My budeme systematicky kontrolovat naše organizace. Já říkám, že kde se nekontroluje, tam se zvlčí.

Vy jste řekl, že nemůžete dát poradci Jakubu Královi plat, jaký by si představoval. Proto vám nevadí jeho podnikání. Kolik bere?
Bere asi 5 tisíc měsíčně. Je to poradce, ne zaměstnanec. Na tuto oblast zdravotních prostředků je považován za jednoho z největších expertů. Nelze očekávat, že bude dělat jen to. Já si cením, že tady pracuje za tu částku, ale kdyby měl dělat jen to, tak by tu za ni nepracoval.

A není ve střetu zájmů, když podniká ve zdravotnictví?
Já nevím, v čem by měl být střetu zájmu. Ministerstvo zdravotnictví nerozhoduje, kdo kam bude dodávat prostředky. My nastavujeme legislativu a to je transparentní. On nemá žádné informace, které by byly utajené, a nemá žádnou rozhodovací pravomoc.

 

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?