Ministr Válek se dnes nechal naočkovat proti chřipce

Vytvořeno: 25. 11. 2022 Poslední aktualizace: 25. 11. 2022

Ministr zdravotnictví se dnes nechal v ordinaci praktických lékařek Pokorná a Bezdíčková naočkovat proti chřipce v době očekávaného rizika nárůstu tohoto onemocnění v následujících měsících. Česká republika se dlouhodobě potýká s nízkou proočkovaností proti chřipce, přitom jde o nejúčinnější způsob ochrany před onemocněním. U seniorů a vybraných skupin je navíc hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Ministr zdravotnictví se nechal očkovat proti chřipce“Očkování je nejúčinnější způsob ochrany nejen před chřipkou. To připomínáme i v rámci naší kampaně a roadshow. Vzhledem k situaci na jižní polokouli existují obavy týkající se nárůstu onemocnění v následujících měsících. Rozhodl jsem se jít příkladem a udělal si pár minut čas a nechat se naočkovat. Doporučuji to všem. Nejen seniorům, kterým očkování hradí pojišťovna,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Česká republika se dlouhodobě potýká s dramaticky nízkou proočkovaností proti chřipce. Důvodem je zejména mylný dojem občanů, že chřipka je banální onemocnění. Přitom každoročně postihuje statisíce lidí a má průměrně každý rok na svědomí až 1 500 životů. Ministerstvo zdravotnictví proto apeluje, aby se občané nechali naočkovat. U věkových skupin 65+ a dalších zákonem vyjmenovaných skupiny zdravotně oslabených a rizikových pojištěnců je očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Očkování je určeno pro osoby, u kterých je žádoucí snížit pravděpodobnost chřipkové infekce s možnými přidruženými komplikacemi. Zvláště se doporučuje osobám s chronickým onemocněním, u nichž onemocnění chřipkou obvykle vede ke zhoršení jejich základního onemocnění a osobám, u kterých existuje vysoké riziko výskytu komplikací po onemocnění chřipkou. 

Ministerstvo zdravotnictví je partnerem kampaně „Chřipka se nikdy nevzdává“, která má za cíl občanům připomenout, že chřipka je virové onemocnění, které není radno podceňovat, a že nejúčinnější ochranou proti němu je očkování. Více informací naleznete na www.ockovani-chripka.cz.


Odbor komunikace s veřejností
Mgr. Ondřej Jakob, ředitel odboru komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz


Jste spokojeni s obsahem této stránky?