Ministr Němeček vyjednal v Číně miliardové zdroje pro české zdravotnictví

Vytvořeno: 25. 6. 2014 Poslední aktualizace: 25. 6. 2014

Ministr Němeček vyjednal v Číně miliardové zdroje pro české zdravotnictví

Významným cílem pracovní cesty minstra zdravotnictví do Čínské lidové republiky bylo další nastavení česko – čínských vztahů.  Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a čínská ministryně zdravotnictví Li Bin se dohodli na potřebě konkrétního nastavení a dalšího rozvoje pacientské turistiky. Ta spočívá například v organizovaných ozdravných pobytech čínských dětí v českých lázních. Pobyty přivedou do lázní nové pacienty, kteří si léčbu budou platit sami. Tento projekt zároveň podpoří vznik nových pracovních míst v českém lázeňství. Pacienti budou ošetřování ve specializovaných centrech.

„Čínské děti jsou vystaveny velmi špatnému ovzduší v Pekingu a dalších městech, mohly by využít klimatických možností českých lázní. Proto nastartujeme projekt, který je obdobou našich škol v přírodě. Do českých lázní by na měsíc přijely skupiny čínských dětí, zde by se podrobily léčbě a měly zajištěnou i výuku,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Čínská strana projevila velký zájem, aby se Česká republika stala centrem a vstupní branou tradiční čínské medicíny do oblasti střední a východní Evropy. K tomuto tématu bude ministerstvo zdravotnictví pořádat summit ve formátu 16 + 1 tedy zástupci ČLR a šestnácti zemí střední a východní Evropy. Impulsem k tomuto rozšíření je také otevřený přístup českého zdravotnictví novým léčebným metodám, to dokládá otevření první kliniky tradiční čínské medicíny ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, do které přijedou školit medicínu lékaři z čínských nemocnic.

Ministr Němeček otevřel cestu pro export českého know-how a výrobků do ČLR. Firmy vybrané Česko Čínskou komorou vzájemné spolupráce, podepsaly v Číně memoranda o spolupráci, která jim v horizontu několika let umožní uzavřít kontrakty v hodnotě přesahující 1 miliardu dolarů.

Zástupci Státního ústavu pro kontrolu léčiv jednali o možnostech dovozu generických léků z Číny, což by pročeské pacienty znamenalo další zlepšení přístupu k levnějším lékům.

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166

Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tisk@mzcr.cz

 

 


Jste spokojeni s obsahem této stránky?